Venedik ve İstanbul... Suların çevrelediği iki büyülü kent... İki değişik dönem ve bu kentlerin birinden ötekine uzanan tutkulu bir aşk öyküsü. İtalyan Rönesansı'nın en büyük ressamlarından Bellini'lerin izini süren sanat tarihçisi ve manzara ressamı Kâmil Uzman, sanatçıların renkli dünyasında yol alırken, yalnızca suya yansıyan bu iki kente değil, ışık ve gölgeye, günümüzden geçmişe, Batı resmindeki Osmanlı tasvirlerine de bakıyor. Kâmil Uzman'ın serüveni, Cem Sultan'ın, Fikret Muallâ'nın ve Bellini ailesinin öykülerini ustaca birleştirirken, İstanbul-Venedik ekseninde gelişen, resimlerle bütünleşen bir aşkı da öne çıkarıyor.

Nedim Gürsel son derece sürükleyici bir roman yazmış; ülkesinin tarihinden bir kesiti, Türkiye'nin bugün yakınlaşmak istediği Avrupa'ya ustalıkla taşımış. Kitap, aynı zamanda, geçmişe saplanıp kalarak, kültürler arasında yeni köprüler kuramayanlara da bir uyarı...
JacquesMoran, L'Humanité

Nedim Gürsel, rahatlatıcı ve okşayıcı bir öykü anlatıyor Resimli Dünya'da. Araya yerleştirilmiş tablolarla ve ressamlarla Rönesans'tan beri Doğu ile Batı arasındaki hiç kesintiye uğramayan bu diyalog gerçekten de güzel.
Daniel Rondeau, L'Express

Nedim Gürsel, bu romanla okura yeni ve büyüleyici pencereler açıyor.
FrankfurterAllgemeineZeitung

Dikkatli bir okur, Resimli Dünya'nın daha ilk sayfalarında bir ölüm atmosferini fark eder. Romanın kahramanı Kâmil Uzman, geceleri batakhanelerdeki pornografiyi, gündüz çalışmalarında tablolardaki erotizme indirger ve hayatla sanat arasındaki bağlantıyı kurmayı tutku haline getirmiştir.
Doğan Hızlan, Hürriyet

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050951103
Yayın Tarihi :2018-04-09
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Nedim Gürsel
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler