Yaklaşık 130 yıl önce, Paul Lafargue'in önderlerinden biri olduğu Fransız İşçi Partisi'nin yayın organı Le Socialiste'te yayınlanan bu küçük güldürü hem tarihsel bakımdan hem de argümanın yalınlığı ve gücü bakımından Marksist literatürün gerçek bir klasiği sayılmalıdır.

Fransa'da Marksizmn gelişme kaydettiği bir dönemde sermayeye ve sermaye düzenine dair Marksist tezleri dinin toplumsal kontrolü güçlendiren karakteriyle ilişkilendiren Lafargue, sermayenin nüvesindeki dinseli afişe ediyor. Sermaye Dini'ndeki metinlerin yapısını Kitab-ı Mukaddes geleneğine uygun şekilde oluşturarak, Marx'ın yaşamı boyunca sürdürdüğü siyasal iktisat eleştirisinden devraldıklarını, dinin ve sermayeyi yeni bir din olarak kabul eden kapitalizmin eleştirisine yönlendiriyor.

Kapitalizmin geçirdiği dönüşüme rağmen, sermayenin mantığının ve doğasının hiçbir şekilde değişmemesi nedeniyle güncelliği koruyan bu metin, hicivle kurgunun, yer yer analitik değer taşıyan pasajlarla zekice yapılmış propagandanın başarılı bir harmanı.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755709260
Yayın Tarihi :2018-04-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Sermaye Dini
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :93
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :125 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Paul Lafargue
Çevirmen   : Alev Er
Grafiker   : Gülay Tunç
Hazırlayan   : Bilge Sancı
Yayın Yönetmeni   : İrfan Sancı
Editör   : Işık Ergüden;Cihan Özpınar
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler