Seyahatname-i Londra bir Osmanlı bürokratının1851 yılında Londraya yaptığı yaklaşık altı ay süren seyahati sırasında gezip gördüğü yerler hakkındaki izlenimlerini ve başından geçen olayları anlattığı bir eserdir. Yazarın Londraya gidişinin esas amacı, () 1 Mayıs 1851de açılan Uluslararası Sanayi ve Hammadde Fuarını gezip görmek, orada Osmanlı Devletinin Tanzimatla birlikte uygulamaya koyduğu çağdaşlaşma amacına uygun olarak bilgi, görgü ve eğitimini ilerletmektir

Eserin yazarı, Tanzimatın ilanıyla modernleşmeye başlayan Osmanlı toplumunun bir aydını olarak Batının, modernliğin ve sanayileşmenin ne olduğunu kısa bir zaman dilimi içinde de olsa bizzat yerinde görerek ve yaşayarak anlamaya, üzerinde düşünüp yorumlamaya ve en önemlisi bunları okuyucuya mümkün olduğunca dürüst ve samimi bir şekilde aktarmaya çalışır.

Yazarın sosyal ve sıcakkanlı kişiliği her türden ve sınıftan insanlarla ilişki kurmasını kolaylaştırmış ve bu sayede örnek alınmasına çalışılan bu yeni medeniyetin çok geniş bir açıdan okuyucuya sunulması başarılmıştır. Bunu yaparken yazarın yaklaşımı samimi, gayrıresmi ve bazen de anlık duygusallıkların sonucu olarak taraflı ve abartılıdır.
Bununla birlikte bütün bu unsurlar, eseri zevkle okunur hale getiren canlı ve çarpıcı üslup özellikleridir

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753332279
Yayın Tarihi :2009-04-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Seyahatname-i Londra
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :434
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :155 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Fikret Turan
İlgili Eserler