David Gress, The Wall Street Journal'daki yazısında Francis Fukuyama'nın Siyasi Düzenin Kökenleri isimli kitabından ilmine hâkim ve hayran olunacak şekilde hudutsuz bir hırsa sahip şeklinde bahsetmişti. The New York Times Book Review'da Michael Lind, kitabı zamanımızın öncü entelektüellerinden birinin devasa bir başarısı diye yorumlamıştı. Ve de Gerard DeGrott, The Washington Post'ta bu, her daim hatırlanacak bir eser, ikinci cildi bir an önce tamamlansın diye yazmıştı.

Pek çoklarına göre en azından son yirmi beş yıl içerisinde üretilmiş olan en önemli siyasal düşünce eserini tamamlayacak ikinci cilt, nihayet geldi. Hayatî önemdeki bir soruya, toplumların ve kurumların nasıl güçlü, kişiler üstü ve güvenilir siyasi kurumlar geliştirdiği sorusuna cevap arayan Fukuyama, kaldığı yerden, yani Fransız Devrimi'nden başlattığı hikâyeyi, Arap Baharı denilen olaylara ve modern Amerikan siyasetinin işlev bozukluklarına kadar götürüyor. Yozlaşmanın devlet yönetimi üzerindeki etkisini ve neden bazı toplumların bu yozlaşmayı bertaraf etmekte başarılı olduğunu inceliyor. Sömürgeciliğin Latin Amerika, Afrika ve Asya'daki değişik miraslarını keşfediyor ve neden kimi bölgelerin diğerlerinden daha hızlı gelişip zenginleştiğine dair zekice ve yerinde bir açıklama getiriyor. Ayrıca da küresel çapta yükselen bir orta sınıfı ve Batı'daki siyasi felcin giderek güçlenmesini dikkate alarak, demokrasinin geleceğine ilişkin cesur tahminlerde bulunuyor.

Düzgün biçimde işleyen bir modern devlet yaratma problemine nefes kesici bir anlatımla çok kapsamlı ve ustalık dolu bir açıklama getiren Siyasi Düzen ve Siyasi Çürüme, daha şimdiden bir klasik olmaya aday.

Dolambaçsız ve mantıklı... Fukuyama, her şeyden öte gözü pek ve iddialı birisi.

―Sheri Berman, The New York Times Book Review

600 sayfalık bir siyasal bilimler eserinin en heyecanlı yerinde kesilmesi ve okuru merak içinde bırakması pek alışılmış bir şey değildir. Ama Francis Fukuyama'nın siyasi toplumların nasıl ne neden geliştiği ile ilgili iki bölümlü epik izah çalışmasının üç yıl evvel yayınlanan ilk cildi, esas büyük soruyu cevapsız bırakmıştı... Siyasi Düzen ve Siyasi Çürüme, işte onun bu büyük soruya cevabı oldu. Fukuyama'nın zengin sezgileri ve meseleleri kavrama kabiliyeti, onu demokrasi hakkında çalışmış en büyük yazarlar arasına yerleştirecek kadar kıymetli.

―David Runciman, Financial Times

Çarpıcı bir öğrenme tekniğine dayanan, abidevi bir çalışma.

- The Economist

Fukuyama hem bir politika üreticisi hem de bir danışman oldu... Son eseri, siyasi düzenin en temel sorunlarını açığa çıkarma gayesini güdüyor.

- David Polansky, Wall Street Journal

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789759968236
Yayın Tarihi :2018-01-29
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :551
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Francis Fukuyama
Çevirmen   : M. Murtaza Özeren
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler