I. Wallerstein, ülkemizde de geniş yankı bulan Sosyal Bilimleri Açın raporunun mimarı Gulbenkian Komisyonunun başkanlığını yaptı. Sosyal Bilimleri Düşünmemek kitabı, sosyal bilimlerin yaşadığı krizi aşmayı hedefleyen Sosyal Bilimleri Açın çağrısına, 20. yüzyılın en önemli sosyal bilimcilerinden birinin katkısını içeriyor. Yayımlandığından bu yana, eleştirel bir sosyal bilim perspektifini benimseyen üniversite bölümleri ve genel okur nezdinde
önemli bir referans kitabı olageldi.

I. Wallerstein Sosyal Bilimleri Düşünmemekle, hepimizi, 19. yüzyıl kökenli egemen sosyal bilimler paradigmasının kavramlarıyla düşünmemeye çağırıyor. Bunun için egemen varsayımlardan üçünü ele alıyor.

İlki, ulus-devletleri incelerken sıkça başvurulan gelişme kavramı. Gelişen, değişim geçiren tek tek ulus-devletler mi, bir bütün olarak kapitalist-dünya ekonomi mi?

İkincisi, tek ve doğrusal zaman, türdeş coğrafya varsayımı. Fernand Braudelin savunduğu gibi yapısal, konjonktürel ve kısa dönemli eğilimler varsa, araştırmalarımızda farklı zamansal-mekânsal ölçekler kullanmamız gerekmez mi? İçini sonradan devletler ve toplumlarla doldurduğumuz tekbiçimli zaman ve uzay kategorileri, gerçek bir tarihselleştirmeye izin veriyor mu?
Üçüncüsü, toplumsal gerçekliği ekonomi, devlet-siyaset kurumu ve toplum-kültür diye ayırabileceğimizi savunan 19. yüzyılın o eski öncülü. Toplumsal süreçler bir bütünse, sosyal bilimlerin ayrı ayrı disiplinlere bölünmesinin gerçeklikte bir karşılığı var mı?

Sosyal Bilimleri Düşünmemek, gerek akademide gerekse genel okur kitlesinin zihninde apaçıkmış gibi görünen öncülleri sorguluyor ve yeni bir paradigma
inşası için çağrıda bulunuyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756165584
Yayın Tarihi :2013-10-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :287
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :147 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Immanuel Wallerstein
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler