Bu çalışmanın amacı siyaset bilimi çerçevesinde terörizm üzerinde teorik ve ampirik bir inceleme denemesinde bulunmaktır. Böylece terörizm kavramına ve tarihî gelişmesine ışık tutmakta; terörizmin geçmişle olan bağlantısını, geleceğe yönelik eğilimlerini ortaya çıkarmaktadır.

Kitap, aynı zamanda 12 Eylül 1980 öncesinde genel olarak Türkiye, özel olarak Fatsa’da yaşanan terörü ele almaktadır. Türkiye’deki terör tarihinde Fatsa’nın yerini ve Fatsa’da terörü gerçekleştiren Devrimci Yol örgütünün kaynaklandığı THKP-C ile aynı dönemin diğer terör örgütlerini tahlil etmektedir.

Çalışmanın özgün tarafı, yazarın bölge sakinleri, mülkî ve mahallî idareciler, gazeteciler ve ilgili davaya bakan hâkimlerle; terör eylemlerini yapan örgüte ve yakın örgütlere bağlı eski teröristlerle derin mülâkatlar yaparak Fatsa’daki terörü açıklamakta tarafların görüş, teşhis ve tespitlerini dikkate almasıdır.

Terörizm: Fatsa’da Terör, Türkiye’de terörün sebepleri, kaynakları ve özellikleri incelenirken, önce terörü gerçekleştiren örgütleri analizle işe başlamak, sonra toplumsal ve ekonomik sorunlara, mahallî ve konjonktürel özelliklere doğru gitmek şeklinde bir yol haritası sunmaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786059823739
Yayın Tarihi :2023-11-08
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Terörizm;Fatsa'da Terör
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :355
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 190
Emeği Geçenler :
Yazar   : Atilla Yayla
Dizgici   : Serpil Koçtürk
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%15
Sarmal

212.50250.00
SarmalMurat Ağırel