Diğer Resimler

Türkiye’de modern edebiyatın gelişimi Osmanlı modernleşmesiyle yakından ilişkilidir. Bu bağlamda modern edebiyatımızın, Tanzimat hareketi ile başlayan Batıcı hayat tarzının edebiyata yansımış bir verimi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. Bu dönemde, siyasal -toplumsal alanlardaki Batıya yönelişte olduğu gibi, modern edebiyatımızda da merkez İstanbul’dur.
Milli Edebiyat döneminde Türkçülük ve “halka doğru” hareketi ile aydınların ilgisi Anadolu’ya yönelir. Türk edebiyatının İstanbul dışına çıkıp Anadolu kentlerine uzanması Milli Mücadele döneminde hızlanır. Türk Edebiyatındaki bu yöneliş, Cumhuriyet dönemiyle güçlenip İstanbul’un yanı sıra-, diğer şehirler, bütün bir Anadolu coğrafyası da edebiyatta yer bulmaya başlayacaktır.
Türk Edebiyatının Uzun Yolculuğu’nda, modern edebiyatımızın yüz yılı aşkın bu yolculuğu siyasal-bölgesel-toplumsal gelişmelerle bağlantılı olarak ele alınmakta, siyasal tarih, sosyo-ekonomik gelişme, kentleşme vb. gibi etmenlerin Türk edebiyatını ne yönde etkilediği irdelenmektedir.
Türk Edebiyatının Uzun Yolculuğu, edebiyatımızın İstanbul’dan Anadolu’ya, Anadolu’dan dünyaya uzanan - uzun yolculuğunu ve bu yolculuğun tarihsel - siyasal - toplumsal arka planını daha iyi anlamak için yararlı bir çalışma.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256455344
Yayın Tarihi :2024-04-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Türk Edebiyatının Uzun Yolculuğu
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :285
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 190
Emeği Geçenler :
Yazar   : Erol Çankaya
Dizgici   : Yalçın Ateş
Grafiker   : Selda Kahveci
Yayın Yönetmeni   : Refik Tabakçı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%10
Safsatalar

207.00230.00
SafsatalarTevfik Uyar
%20
Mizah

100.80126.00
MizahRobert Escarpit