Hukuktaki dönüşüm hiçbir zaman sadece hukuk alanındaki dönüşüm değildir. Onu anlamak için normların, normlardaki dönüşümün bilgisi yetmez; normlar tarafından düzenlenen ilişkilerin bilgisine de gerek vardır. Hukuk kendisine vücut veren normatif bünyenin dışında kendi düzenleme nesnesi olan ilişkilerle birlikte var olur ve dönüşür. Normlar tarafından düzenlenen ilişkilerin bilgisi hukuk alanında bulunmaz.

Bu kitap normatif dönüşümü normlar tarafından düzenlenen ilişkilerdeki dönüşümle birlikte inceleme gayesiyle tasarlandı. Meşruiyet krizinin kesifleştiği ve piyasaların topluma karşı savunusu dışında hiçbir ilkenin ayakta kalamadığı bir ortamda bitirildi.

Bir ülkede, üzerinde ittifak edilebilecek yegâne payda piyasaların topluma karşı savunusu ise artık şiddet içeren pratiklerin sebebi muhatapların eylemleri değil, bunların varoluş tarzları olacaktır. Acil yanıt bekleyen soru şudur: "Mevcut burjuva ideolojisini oluşturan söylemler bütünlüğü içerisinde özgürlük alanına dahil edilmiş olan kategoriler ne kadar daralabilir? Söz konusu kategorilerin daralmış halleri yine de -iyi kötü- özgürlük sayılabilir mi?

Hukuk alanından başlayan ve onunla sınırlı olmayan çalışmamız bizi toplumsal krizin artık başka disiplinlerin diline dönüşerek izlenebileceği sınır noktalarına kadar taşıdı. Mevcut durum, karakolları çökmüş, bir dönem kerteriz olarak kabul edilen akarsuları buharlaşmış ve mayın tarlaları yabani eşeklerin istemsiz hareketleri neticesinde trajik şekilde temizlenmiş bulunan sıfır noktasından bağırmak suretiyle diğer disiplinlerden bakan araştırmacılara ve okura duyurulur.

Yazarlar: Ali Murat Özdemir
Murat Özveri
Nurcan Törenli
Sedat Çal
Muammer Ketizmen
Ebru Voyvoda
Ayşe Cebeci
Gökçe Çataloluk
Bilge Bingöl
Erdem İlker Mutlu
Şefik Taylan Akman

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755337692
Yayın Tarihi :2014-04-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Türkiye'nin Hukuk Sisteminde Yapısal Dönüşüm
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :413
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :140 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Murat Özdemir
Yazar   : Murat Özveri
Yazar   : Nurcan Törenli
Yazar   : Sedat Çal
Yazar   : Muammer Ketizmen
Yazar   : Ebru Voyvoda
Yazar   : Ayşe Cebeci
Yazar   : Gökçe Çataloluk
Yazar   : Bilge Bingöl
Yazar   : Şefik Taylan Akman
Yazar   : Erdem İlker Mutlu
Yazar   : Kolektif
Editör   : Yavuz Alogan
Grafiker   : Aslı Sezer
Dizgici   : Yalçın Ateş
Hazırlayan   : Ali Murat Özdemir
Hazırlayan   : Muammer Ketizmen
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler