Doğaya ve sade bir yaşama övgü niteliğinde bir Amerikan başyapıtı…
Ormana gitmemin nedeni, bilerek yaşamak, yaşamın sadece temel gerçekleriyle yüzleşmek, bana öğreteceği şeyleri öğrenip öğrenemeyeceklerimi görmek ve yaşamamış olduğumu ancak ölüm geldiği zaman fark etmemek içindi.

Henry David Thoreau, 1845 yılında Concord, Massachusetts’teki evinden ayrılarak Walden Gölü’nün kenarında, kendi elleriyle inşa ettiği küçük bir kulübeye yerleşir. Bu ormanda iki sene boyunca tek başına yaşar, başka insanlara muhtaç olmadan hayatta kalmayı, yaratıcı ve ahlaki ilhamlarını doğrudan doğadan almayı öğrenir. Günlük olarak tuttuğu bu eser, yalnızca bir anı değil, aynı zamanda felsefi bir tez ve ekolojik bir manifesto niteliğindedir. Walden, Thoreau’nun iç dünyasını yansıtmakla kalmaz, dünyaya, sahip olduğumuzu düşündüğümüz şeylerle ilişkimize, gerçekten özgür bir birey olmanın anlamına ve insanın Doğa ile olan iletişiminin özüne dair en etkileyici eserlerden biridir.

Henry David Thoreau: (d. 12 Temmuz 1817 - ö. 6 Mayıs 1862) Şair, filozof ve deneme yazarı olan Thoreau, Transandantalizm akımını temsil eden eseri Walden (1854) ve “sivil özgürlüğü” savunan denemesi “Sivil İtaatsizlik” (1849) ile tanınır. Thoreau; Concord, Massachusetts’te doğmuştur. Çelimsiz bir iş insanı olan John Thoreau ve hareketli bir kadın olan Cynthia Dunbar Thoreau’nun üçüncü çocuğudur. Yetişkinliğinde köy hayatına dair karmaşık duygular beslemiş olsa da köyün ormanlık alanları, akarsuları ve çayırları hakkında hiçbir zaman kötü düşünmemiştir. 1828 yılında ailesi onu Concord Akademisi’ne gönderir, burada öğretmenlerini fazlasıyla etkiler. Böylece üniversiteye hazırlanmasına izin verilir. Akademi’den mezun olarak 1833 yılında Harvard Üniversitesi’ne girer, iyi bir öğrenci olmasına karşın rütbe sistemine kayıtsız kalır ve kütüphaneyi kendi istekleri için kullanmayı tercih eder. 1837’de sınıfından orta derece ile mezun olarak öğretmenliğe atılmaya kadar verdikten sonra Concord’daki eski bir üniversite hazırlık okulunda bir iş bulur. İki haftalık zorlu bir süreçten sonra, disiplinci biri olmadığını anlar ve istifa ederek aile mesleği olan kalem imalatı işinde, babasının yanında çalışmaya başlar. Haziran 1838’de, ağabeyi John’un yardımıyla küçük bir okul kurmuştur. Okul yenilikçi olmasına karşın, üç sene boyunca, John hastalanana kadar ayakta kalmayı başarmıştır. Thoreau, 1845 yılının başlarında, daha önce bir su kenarında bir kulübe inşa etmiş olan Harvardlı sınıf arkadaşından esinlenene kadar, kendini fazlaca huzursuz hisseder. İlkbahar geldiğinde, arkadaşı Ralph Waldo Emerson’ın Concord’un üç kilometre güneyinde sahip olduğu arazideki küçük bir buzul gölü olan Walden Gölü’nü seçerek orada bir kulübe inşaatına başlamıştır. Yerleştikten sonra, öğünlerini sadece doğada yetiştiğini gördüğü meyve ve sebzelerle ve ektiği fasulyelerle sınırlamıştır. Fasulyeleriyle ilgilenmekle ve onları aç köstebeklerden korumaya çalışmakla veya balık tutmak, yüzmek ya da kürek çekmekle meşgul olmadığı zamanlarda, yerel florayı ve faunayı gözlemleyerek kaydetmiş, okuyarak ve A Week on the Concord and Merrimack Rivers (1849) isimli eserini yazarak uzun saatler geçirmiştir. Aynı zamanda günlük tutmuş ve bu günlükler daha sonraları düzenlenerek Walden’a eklenmiştir. Thoreau, Walden’dan ayrıldığında kariyerinin zirve yapacağı zamanları çoktan geçmiş ve yaşam enerjisini çoktan yitirmişti. Zamanla Transandantalizm akımından elini ayağını çekmiş, para kazanmak için araştırmacı olarak çalışmaya başlamıştır. Kendi koleksiyonu için botanik numuneler ve Harvard için ise sürüngen örnekleri toplamış, bunları günlüğüne açıklamalarıyla kaydetmiştir. Babasının ölümünden sonra ise aile mesleğini tamamen devralmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053142393
Yayın Tarihi :2023-04-05
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Walden - Ormanda Bir Yaşam
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :336
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Henry David Thoreau
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler