Diğer Resimler

Gecenin ilerlemiş bir saatinde, yatağınızda karanlığa gömülmüş, uykusuz gözlerle tavanı seyrediyor, uyumak istiyor fakat bir türlü başaramıyorsunuz. Peki neden? Ünlü biyolog Robert Sapolsky, klasik-ler arasında yer alan bu kitabında stresin bilimine ışık tutuyor.
Robert Sapolsky, elinizdeki ünlü Zebralar Neden Ülser Olmaz? adlı bu kitabında, uzun süreli stre-sin, depresyon ve ülserler, kolit, kalp-damar hastalıkları ve daha pek çok farklı hastalığın da dahil olduğu bir dizi fiziksel ve zihinsel rahatsızlığa nasıl neden olduğunu veya etki ettiğini açıklayan ko-nuyla ilgili en son araştırmaları, dozunda bir mizahla anlaşılır kılarak okuyucularına sunuyor. Endişe ettiğimiz veya stres yaşadığımızda, vücudumuz, bir hayvanın vücudunun verdiği aynı fizyolojik tepkileri vermesine karşın, stresi sonlandırmak konusunda, genellikle, aynı yöntemleri (savaş-kaç veya diğer ani tepkiler) kullanmaktan kaçınır. Strese karşı sürekli devrede tutulan bu tür bir tepki, zaman içerisinde pek çok hastalığa zemin hazırlayabilir.
Uyku bozuklukları ve bağımlılıklarla ilgili bölümlerin yanı sıra cinsiyet farklılıkları, kaygı, aşırı kilo alımı, travma sonrası stres bozukluğu ve stres yönetimiyle ilgili alt başlıkların da yer aldığı bu eserde, sinir sisteminin strese verdiği tepki ve bu tepkinin kontrol altına alınabilmesi için uygulanabilecek yöntemlerin derinlikli ve kapsamlı bir incelemesi yapılıyor.
"Sapolsky'nin kelime ve imgelerle kurulu dünyasında merakınızı celbedecek pek çok şey bulacak-sınız."
The Washington Post
"İnsandaki stres tepkisinin anatomisini zekice parçalarına ayıran Sapolsky, ardından her bir parçayı titizlikle mercek altına alıyor."
The Wall Street Journa

Devamı
Format :Kitap
Barkod :-9789755339269
Yayın Tarihi :2019-05-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Zebralar Neden Ülser Olmaz?
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :598
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :150 X 220
Emeği Geçenler :
Grafiker   : Eylül Yolcu
Editör   : Canay Şahin
Çevirmen   : Nesrin Hisli Şahin
Dizgici   : Yalçın Ateş
Yayın Yönetmeni   : Refik Tabakçı
Yazar   : Robert M. Sapolsky
Grafiker   : Eylül Yolcu
Editör   : Canay Şahin
2024-03-18

Kitabın 3. baskısı 2023'te olmasına rağmen piyasada kalmamış. 4. Baskı için neyi bekliyorsunuz merak ediyorum. Tekrardan basmanızı rica ediyorum.

2023-01-15

Lütfen kitabı tekrar basın.

2021-10-20

Zebralar Neden Ülser Olmaz? Kitabının tekrar basılmasını bekliyorum, yalnız olmadığımı düşünüyorum. Lütfen mümkünse dikkate alırsanız çok sevinirim. İyi çalışmalar dilerim…

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler