Alman İdeolojisi, Marx ve Engels'in kendi görüş açılarıyla Alman felsefesinin ideolojik bütün tarzları arasındaki uzlaşmaz farklılığı göstermek üzere, birlikte giriştikleri zorlu bir çalışmanın sonucu olarak doğmuştur.
Marksizmin kuruluşunun ilk yapıtaşları bu çalışma sırasında temele konmuş; materyalist tarih teorisinin ilk ve en geniş açıklaması da burada gerçekleştirilmiştir. 1844 ve 1845 yıllarında Marx'ın ve Engels'in ayrı ayrı sürdürdükleri çalışmalar sırasında ve Alman İdeolojisinden kısa bir süre önce yine bazı bölümlerini birlikte kaleme aldıkları Kutsal Ailede, tarihsel materya¬lizme giden yolu önemli ölçüde açmışlardır. Lenin'in saptamasıyla, Hegelci felsefeden gelerek sosyalizme ulaştıkları aşama burada gerçekleşmiştir.
Alman İdeolojisi ise, artık Komünist Parti Manifestosunu kaleme alacakları olgunluğa ulaş¬tıkları düşünsel birikimi ve teorik bütünleşmeyi ifade etmektedir. Bu bakımdan eser, Marx ve Engels'in eski felsefi görüşleriyle hesaplaşmalarının son noktasıdır.
Ne var ki çalışmanın kaderi, tarihsel materyalizmin kurucusu iki ustanın diğer eserlerinden oldukça farklıdır: Eser, el yazmaları halinde 1932 yılına kadar gün ışığına çıkmayı beklemiştir. Bununla birlikte, Alman İdeolojisi'nin tam metni bugüne dek çok az dilde yayımlanmıştır. Eserin bu tam metni, Türkçeye kazandırılırken Marksizm-Leninizm Enstitüsü tarafından hazırlanan Almanca ve İngilizce basımlarından yararlanılmıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786052283271
Yayın Tarihi :2018-06-19
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :600
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Karl Marx
Yazar   : Friedrich Engels
Grafiker   : Devrim Koçlan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler