Diğer Resimler

Avrupa Birliğine giden yolda ilk uluslararası kuruluş olan Ortak Pazar'ın başlangıcından ve onu hazırlayan diğer anlaşmaların yapılış tarihinden önce kurulan Avrupa Konseyi, geniş Avrupa ailesi için bir "demokrasi çatısı" oluşturmuştur. Bu çatı altında, demokrasinin beşiği olduğu söylenen yerel yönetimler kendilerine, birlikte gelişip ortaklıklar yapacakları bir zemin bulmuşlardır: "Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi".
Avrupa Konseyi'nin yapısını oluşturan üç önemli organdan ilki, hükümetlerin temsil edildiği, üye ülkelerin Dışişleri Bakanlarından oluşan Bakanlar Komitesi; ikincisi, parlamentoların temsil edildiği, ulusal parlamentoların üyelerinden atanan üyelerden oluşan Parlamenterler Meclisi ve üçüncüsü, yerel ve bölgesel yönetimlerin temsil edildiği ve bunların seçilmiş üyeleri arasından oluşturulan Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi'dir.
Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi (AKYBYK), kuruluşunun ilk yıllarında, Avrupa Konseyi'nde yerel ve bölgesel yönetimleri temsil eden danışman organ olarak tanımlanmaktaydı. Zaman içinde görevlerinde meydana gelen değişiklikler sonucu bugün Kongre, 46 Avrupa Ülkesinin seçilmiş 150.000'den fazla yerel ve bölgesel meclis üyesini temsil eden; 306 asil, 306 yedek toplam 612 üyeden oluşan ve bütün Avrupa'yı kapsayan bir siyasi meclistir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256455108
Yayın Tarihi :2023-12-14
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi ve Türkiye
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :408
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Yusuf Erbay
Yazar   : Hasan Akgün
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler