Bu eser, Sidney Whitman’ın 1896-1908 yılları arasında İstanbul, Makedonya ve Asya Türkiye'sinde gerçekleştirdiği ziyaretlerin derinlemesine bir incelemesini içerir. Whitman, bu dönem içerisinde gözlemlediği olayları ve edindiği deneyimleri, o dönemin siyasi ve toplumsal atmosferi içerisinde ele alırken, özellikle Sultan Abdülhamit II ile olan kişisel ilişkilerini de gözler önüne serer.
Neden Bu Kitap?
• Eşsiz Deneyimler ve Gözlemler: Whitman, Osmanlı toprakları üzerinde sadece bir seyyah olmanın ötesine geçer ve 12 yıl boyunca birçok siyasi ve sosyal olaya tanıklık eder.
• Kişisel İlişkiler: Eserde, yazarın Osmanlı İmparatorluğu'nun lideri Sultan Abdülhamit II ile olan kişisel ilişkilerine dair birinci elden bilgiler yer alır.
• Sosyal ve Kültürel İncelemeler: Whitman’ın Osmanlı toplumuna ve kültürüne dair derinlemesine analizleri, dönemin sosyal yaşantısını anlama konusunda eşsiz bir kaynak sunar.
• Politika ve Diplomasi: Kitap, o dönemde Osmanlı İmparatorluğu ile Avrupa ülkeleri arasındaki ilişkilere dair iç görüler sağlar.
• Özel Mektuplar: Arminius Vambery ile yazışmalar, tarihi karakterler ve olaylar hakkında özel ve kapsamlı bilgiler içerir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786253688233
Yayın Tarihi :2024-02-21
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Bir İngiliz Gazetecinin Osmanlı Anıları (1896 – 1908)
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Sidney Whitman
Çevirmen   : Aktan Baldaş
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler