Filozofların edebiyat üstüne düşünmeleri her zaman ufuk açıcı ve heyecan verici olmuştur. İyi bir edebiyat okuru olduğunu bildiğimiz, kitaplarında kullandığı kıvrak dil hemen fark edilen Foucault, yeni yayımlanan bu konuşma metinlerinde 1960'larda kafasını en çok meşgul eden meselelerden üçünü ele alıyor: dil, delilik ve edebiyat. Birinci konuşmada deliliğin dil ve edebiyatla kesişme noktası üstünde durduktan sonra, ikinci konuşmada edebiyatın ve edebiyat eserinin dille ilişkisini yapısalcıların yönteminden esinlenen ama aynı zamanda ona eleştirel yaklaşan? felsefi bir yöntemle irdeliyor ve edebiyat eleştirisinin ufkunda araştırılmayı bekleyen konulara işaret ediyor. Üçüncü konuşmadaysa Sade'ın kurmaca metinlerindeki hakikat iddiasının temelini araştırdıktan sonra, eserlerinde teorik söylevler ile kurmaca sahneler arasındaki ilişkiyi odağa alıyor ve bu söylevlerin edebi ve felsefi işlevini inceliyor.
Diğer kitaplarında olduğu gibi zekice fikirler, gözlemler, eleştirilerle dolu bu metinler hem Foucault okumayı sevenler için hem de edebiyata felsefeyle yaklaşma çabasını önemseyenler için zevkli bir okuma vaad ediyor.

YAZAR HAKKINDA: Michel Foucault 1926, Poitiers doğumlu Fransız düşünür. 1946'da Ecole normale supérieure'e (ENS) girdi, felsefe ve psikoloji öğrenimi gördü. 1960'ta Deliliğin Tarihi'ni yayımlayıp Clermont-Ferrand Üniversitesi'ne öğretim görevlisi olarak atandı. Edebiyat üzerine yoğun bir düşünme ve araştırma dönemine girdi. 1966'da çok ses getirecek Kelimeler ve Şeyler'i yayımladı ve birkaç yıllığına Tunus'a yerleşti. 68 olaylarının ardından hapishaneler konusunda siyasi bir mücadeleye girdi, bu arada Hapishanenin Doğuşu'nu yayımladı. Sartre ve Clavel'le birlikte Libération gazetesinin kurulmasına önayak oldu. 70'li ve 80'li yıllarda siyasi mücadelelere aktif olarak katıldı. Bu dönemde düşüncesini iktidar, disiplin ve denetim gibi konulara yoğunlaştırdı. 25 Mayıs 1984'te hayatını kaybetti.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786053160106
Yayın Tarihi :2016-03-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :160
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Michel Foucault
Çevirmen   : Savaş Kılıç
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler