Format Kitap
Barkod 9786059914444
Yayın Tarihi 2019-05-21
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 190
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 155 X 235

Emeği Geçenler :
Yazar   : Xie Chuntao
Çevirmen   : Emre Deveci

Bu kitap ünlü strateji uzmanı Xie Chuntao'nun Çin'in karşı karşıya bulunduğu sekiz önemli sorununa ilişkin araştırmasını yansıtmakta, partiye ve hükümete stratejik tavsiyelerde bulunmaktadır.

Çin, bugün dünyanın en hızlı toplumsal değişim ve dönüşümler yaşayan, dünyanın en kalabalık ülkesi. Ekonomik yapısında büyük bir yapısal dönüşüm yaşıyor, büyümenin yatırımlar ve yüksek tasarruf ile harekete geçirildiği eski Çin ekonomisi, 2010'lardan itibaren halkın refahını merkeze alan halkçı tüketimi geliştirmeye yönelmiş olan bir ekonomik büyüme modeline geçmiş bulunuyor. Bu değişimin sonucu, büyük bir orta gelir grubunun oluşmuş olmasıdır. Bu orta gelir grubuna mensup insanlar özellikle sağlık, eğitim, kişisel bakım, kültürel aydınlanma ve turizm ürünlerinin tüketicisi haline gelmiş bulunuyorlar. Bunlar arasında ücretsiz gönüllü işler yapan diğer insanlara yardım çabalarına katılan 80 Milyonluk bir nüfus oluşturmuştur. Diğer yandan 2017 itibariyle yılda 121 Milyon Çinli dış ülkelere seyahata gitmeye başlamıştır. 2016 yılında,Almanya'da Marx'ın doğduğu Trier'e, Engels'in evinin ve müzasinin bulunduğu Wuppertal'a ve Paris komüncülerinin anıt mezarına giden Çinlilerin sayısı 6 Milyona ulaşmıştır.

Ünlü strateji uzmanı Xie Chuntao'ya göre; birinci meydan okuma, ekonominin sağlıklı ve sürdürülebilir gelişiminin sağlanmasıdır. Dünya ekonomisindeki kriz koşullarında, hızlı gelişme sağlamak kolay olmadığı gibi, sağlıklı gelişme gerçekleştirmek de özellikle zordur. İkincisi, halkın artan demokrasi talebinin nasıl daha yüksek düzeye doğru geliştirileceğidir. Artık, vatandaşlar için temel ihtiyaçlarının karşılanması yeterli değildir. Daha büyük hak ve özgürlüklerin tadını çıkarıp, hukukun egemenliğinden yararlanmak istemektedirler.

Üçüncüsü ülkenin kültürel yumuşak gücünün nasıl daha yüksek bir düzeye çıkartılacağı Çin'in dünyaya daha iyi bir biçimde tanıtılmasıdır. Çin kültürünün dünyada hak ettiği etkiyi göstermesi için onu yaymalı ve Çin yalnızca rekabetçi fiyatlarla ürün sunan bir ülke olmamalıdır. Dördüncüsü, toplumsal uyum ve istikrarın nasıl sürdürüleceğidir. Hali hazırda Çin toplumu kuşkusuz pek uyumlu değildir. Hızlı modernleşme halk içinde yüksek boyutlarda çok sayıda anlaşmazlığı keskinleştirmiştir. Beşincisi, Çin'de çevrenin nasıl korunacağıdır. Gitgide çevresel sorunlar tarafından tetiklenen büyük çapta sorunlar ortaya çıkmaktadır. Özellikle temiz hava ve su kaynakları konusunda ciddi adımlar atılmalıdır. Altıncısı, ülkenin Tayvan ile barışçıl yollarla yeniden birleşmesinin nasıl teşvik edileceğidir. Yedincisi, Çin'in uluslararası istikrara nasıl katkıda bulunacağıdır. Çin'in yükselişi uluslararası güç dengelerini, ekonomik, ticari ve iletişim biçimlerini dönüştürüyor ve dönüştürmeye devam edecektir. Çin'in ve üçüncü dünya ülkelerinin bu güçlenmesi bazı ülkelerde rahatsızlığa yol açmıştır. Sekizincisi, son on yıllarda mücadele edilen ve henüz ciddi bir darbe vuramadığımız yolsuzluk meselesidir. Eğer ÇKP tarafından bu sorun hakkıyla kontrol altına alınamazsa, diğer zorlu görevlerin başarılması anlamsız olacaktır.

Titiz bir araştırma sonucu hazırlanan bu kitap, Türkiyeli okuyucunun Çin'i ve sorunlarını daha net bir biçimde kavrayabilmesine katkıda bulunacaktır.

- Gülizar Özkaya

devamını oku..
Etiketler : Sosyoloji
Kategori : Sosyoloji
Bu üründen 1 adet satılmıştır.
% 35
indirim
12.87
Liste Fiyatı : 19.80
Kazancınız : 6.93
Miktar :  
Adet

Temin Süresi : 3 Gün
Favorilere Ekle
Ürün Satışta. %35 indirim