Psikolojinin en yetkin isimlerinden Nuran Hortaçsu’nun bu ki-tabı, yalnızca konuyla ilgilenenlere değil, bütün okuyuculara hem çok önemli bilgiler, hem çok keyifli bir okuma fırsatı veriyor.
Sosyal psikoloji, sıradan insanların sıradan veya sıradışı durumlarda davranış ve etkileşimlerini inceleyen, insan-toplum ilişkisini göz önünde tutan, yalnızca bireylerin davranışlarına değil; grupların, hatta kitlelerin davranışlarına da ışık tutabilen bir alan. Bu nedenle, aslında kuram ağırlıklı bir alan olan sos-yal psikolojinin; insan ilişkileri, reklamcılık, iş yaşamı, siyasi yaşam, gruplar arası pazarlık ve çatışmalar gibi herkesi ilgilen-diren birçok konuda söyleyecek sözü var. Üstelik yaşama sos-yal psikolojinin gözüyle baktığında insan, olan bitenleri, çoğu zaman değiştiremese de daha iyi anlayabiliyor.
Sosyal psikoloji, insandan söz eden edebiyat, tiyatro ve sinema ile de yakından ilişkili; bu alanların sanatsal biçimde ele aldıkları konuları kendi ‘bilimsel’ yöntemleriyle inceleyip açıklamaya çalışıyor. Ayrıca, yazar ve oyunculara bazı ‘tüyo’lar verebiliyor. Konu arayan bir tiyatro yazarı, bir sosyal psikoloji kitabı karıştırırsa kendisine oyun konusu ve kahramanları bulabilir; oyuncular ise durum ve kişilikleri yorumlamada sosyal psikolojiden yararlanabilirler. Yani, sosyal psikoloji her derde deva değilse de çok yönlü ve eğlenceli bir alan.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755337029
Yayın Tarihi :2023-08-25
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :En Güzel Psikoloji Sosyal Psikoloji
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :681
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Nuran Hortaçsu
2022-03-14

Basım ne zaman yapılacak??

Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler