Gulliverin Seyahatleri bireyler yerine zihniyetleri hedef alan bir hiciv yapıtından çocuk masalına, bilimkurgu türünün öncülü olmaktan modern romanın öncülü olmaya kadar farklı biçimlerde tanımlanıp algılanan bir yapıttır. Swiftin en başarılı romanı olarak kabul edilen ve hem insan doğası hakkında bir taşlama hem seyahat romanları parodisi olan yapıt, İngiliz edebiyatının klasiklerinden biridir. Kitabın bir klasik olmasındaki temel neden, farklı kişilere farklı yönlerden hitap edebilmesidir.
Kitabın yazılış öyküsü de ilginçtir. Jonathan Swift, Alexander Pope, John Gay, John Arbuthnot, Henry St. John ve Thomas Parnellin Scriblerus Kulüp adıyla oluşturduğu topluluğun amacı, popüler kitapların edebiyatı istismar ettiğini ortaya koymak, bunu da hiciv yoluyla gerçekleştirmekti. Yazarlar arasındaki işbölümünde Swifte düzmece seyahat hikâyelerini taşlamak görevi düştü.
Kitapta, Avrupada zamanın hükümetleriyle dinler arasındaki farklara yönelik taşlamanın yanı sıra, insanın yolsuzluğa, ahlaksızlığa eğiliminin irdelenmesi ve eski ile modernin karşıtlığı tartışması yer alır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750719493
Yayın Tarihi :2014-02-18
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Gulliver'in Seyahatleri; Tam Metin
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :360
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Jonathan Swift
Çevirmen   : Can Ömer Kalaycı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler