Eric J. Hobsbawmın klasikleşmiş eseri İlkel Asiler, köylü isyanlarından binyılcı hareketlere, mafiaya, İspanyol anarşizminin isyancılığı ile köylü tasavvurlarına, İtalyan fascileri ile komünist hareketin ilişkisine, şehirlerde güruhların ayaklanmalarına ve 20. yüzyılın komünist işçi kalkışmalarına bakarak isyanın, eşkıyalığın tarihini ele alıyor. Avrupada eşkıyalığın, isyanın, ayaklanmanın siyasal hareketlerle nasıl buluştuğuna; dinsel inançların siyasal bilinçte nasıl akıp yaşadığına odaklanıyor. İlkel ile modern arasında varlığını sürdüren, dönüşse de yok olmayan bir direniş şeklinin hikâyesini anlatıyor; kan ve gözyaşı kadar efsane, iman ve ısrarın asi hikâyesini
Güruh yoksuldu; onlar zengindi; hayat temelde yoksullar için adil değildi. Güruhun tutumunun temeli, sayısız sokak baladında görülebilecek olan bu tür şeylerdi:
Ben hapiste bir tutukluyum
Çünkü yeterince param yok
Altından bir anahtarla
Açılmayacak kapı yok.
Londrada ya da Sevillada, soyguncuların ve haydutların anarşist ayaklanmasının idealleştirilmesinde her zaman büyük bir lord ya da devletle sorun yaşayan, her zaman ihanet gören, her zaman intikamını alan yasa dışı insanlar vardır.
E. J. HOBSBAWM

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750510953
Yayın Tarihi :2012-09-13
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :267
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Eric J. Hobsbawm
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler