İlk olarak 1952´de yayımlanan Irk ve Tarih, 1971´de yayımlanan Irk ve Kültür ile Lévi-Strauss ile yapılmış radyo konuşmalarının bir araya getirilmesiyle oluşan bu önemli kitabın dördüncü basımı Temmuz 2007 tarihli.
Kurtarılması gereken çeşitlilik olgusudur; yoksa her tarihsel dönemin ona verdiği ve hiçbirinin kendisinin ötesine geçemediği tarihsel içerik değil. Dolayısıyla, uç veren buğdaya kulak kabartmak, gizli kalmış potansiyelleri yüreklendirmek, tarihin saklı tuttuğu tüm bir arada yaşama eğilimlerini dürtüklemek ve ayrıca alışılagelmiş şeyler sunması kaçınılmaz olan bütün bu yeni toplumsal ifade biçimlerini şaşırmaksızın, tiksinmeksizin, karşı çıkmaksızın karşılamaya hazır olmak gerekmektedir.
Hoşgörü, olmuş ya da olan her şeyin bağışlandığı hülyalı bir durum değildir. Hoşgörü, önceden görmeye, anlamaya ve isteyeni istediği yere yükseltmeye dayanan dinamik bir tutumdur. - Claude Lévi-StraussYAZAR HAKKINDA:
1908 doğumlu. 1934-37 yılları arasında Brezilya´da Sao Paulo Üniversitesi´nde sosyoloji profesörlüğü yaptı ve ilk saha çalışmalarını da burada gerçekleştirdi. 1941-45 arası New York´ta New School for Social Research´te ders verdi. L´analyse structurale en linguistique et en anthropologie (Dilbilim ve Antropolojide Yapısal Çözümleme) adlı tartışma açıcı makalesini bu dönemde yayımladı (1945). 1950-79 yılları arasında Paris Üniversitesi Uygulamalı Yüksek Araştırmalar Okulu´nda sosyal antropoloji çalışmaları yöneticisi olarak görev aldı. 1959-82 yılları arasında Collège de France´ta yine antropoloji kürsüsünde eğitim verdi. Brezilya´nın yanı sıra, bugünkü Bangladeş´te de alan çalışmaları yapan Lévi-Strauss, 1973´te Académie Française üyeliğine seçildi.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753420617
Yayın Tarihi :2013-10-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :6.Baskı
Sayfa Sayısı :176
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Claude Levi-Strauss
Çevirmen   : Arzu Oyacıoğlu
Çevirmen   : Haldun Bayrı
Çevirmen   : Reha Erdem
Çevirmen   : Işık Ergüden (Ali Işık Ergüden)
Editör   : Olivier Aber
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler