Hyman Minsky kariyerinin önemli bir kısmını finansal sistemlerin esas itibariyle spekülatif saldırılara karşı savunmasız olduğunu ve bu saldırılar yeterince kalıcı olduğu takdirde bunların krizlerle sonuçlanmasının kaçınılmaz olduğu fikrini geliştirmeye harcamıştı... Aslında, Minsky Anı, Wall Streetde bir slogan haline gelmişti. -The Wall Street Journal
ÇIĞIR AÇAN ÇALIŞMASINA ÖVGÜLER
Yirmi beş yıl önce çoğu iktisatçı finansal kuralsızlaştırma ve finansal yeniliklerin erdemlerine methiyeler düzerken, Hyman P. Minsky adında bildiğini okuyan başına buyruk biri, Wall Street e ilişkin olumsuz bakışını koruyordu. Aslında O, bankacıların, aracıların ve diğer finansörlerin dönem dönem ekonominin tümünü alevler içinde bırakan, kundakçı rolünü oynadıklarını belirtmişti.
-John Cassidy, The New Yoker
Konut kredisinden, büyük bir kredi krizine giden güzergah, zayıf bir ekonomi ve çöken finansal modeller bunların hepsi Hyman Minskynin öngörüleri ile önceden görülebilmişti. Onun çalışması üzerinde hareket ettiğimiz zeminin ve önümüzdeki yolun anlaşılmasında temel olmaya devam etmektedir.
- George Manus, Baş İktisat Danışmanı, UBS Yatırım Bankası
Eski bir sorunu yeniden gündeme getirmenin zamanı gelmiştir:Ekonomiler özünde ne kadar istikrarsızdır? Günümüzün çağdaş iktisatçılarının rehberliğinden feyz alacağımıza geçmişin devlerinden bazılarına dönmemiz gerekir. Hyman Minskynin çalışması bu konuda özellikle isabetli bir seçim olacaktır
-Jeff Madrick, The New York Times
Hyman Minskynin çalışması hiç bu kadar değerli olmamıştı. Finansal İstikrarsızlık Hipotezi, güvenli, spekülatif ve Ponzi birimleri ile tamamlandığında, ABD emlak ve konut kredisi piyasalarının son beş yılına tam olarak uyuyordu.
-Paul McCulley, Murahhas Üye, PIMCO

Minsky uzun zamandır piyasaların krize eğimli olduğunu ileri sürmüştü. İşte onun da anı gelip çatmıştı.
-The Wall Street Journal
Yeni ufuklar açan çalışmasında Minsky, günümüzde yaşananlarla şaşırtıcı bir biçimde ilgili olan çığır açıcı yatırımın finansal teorisini ortaya koymuştur. Küresel ekonominin neden zayıflatan enflasyon, artan işsizlik ve belirgin yavaşlama dönemlerine maruz kaldığı- ve ekonominin neden şimdi önceden öngörmüş olduğu bir kredi krizine girdiğini -açıklamaktadır. İstikrarsız Bir Ekonominin İstikrarı,
Karmaşık kapitalist ekonomilerin istikrarsızlığa yönelimli doğal eğilimlerini
Riski yüksek borç verme uygulamalarının kaçınılmaz sonucu olan genişleme ve krizleri
Spekülatif finansmanı ve yatırım ve varlık fiyatları üzerindeki etkisini
Yüksek işsizlik dönemlerinde tüketimin güçlendirilmesinde devletin rolünü
Federal Reservein bankalar üzerindeki gözetiminin artması gerektiğini kapsamaktadır.

Henry Kaufman, Henry Kaufman A.Ş. başkanıdır, Minskynin ileriyi gören fikirlerini, günümüzün finansal piyasalar ve kurumları bağlamında güncel bir önsözde değerlendirmektedir. Minskynin meslektaşlarından ikisi, Bard Üniversitesi Levy Ekonomi Enstitüsü Başkanı Dr. Dimitri B.Papadimitrou ve Enstitünün kıdemli araştırmacısı Dr. L.Randall Wray bugünün ekonomik görünümü ile Minskynin ilişkisini yeni bir giriş yazısında açıklamaktadırlar.

Hyman Minskynin fikirlerine müthiş ilgi ve saygı Wall Streete kadar uzanmıştır, üst düzey düşünürler ve finans yazarları Amerikanın çalkantılı ekonomisini anlatmak için Minsky anı ifadesini sıkça kullanmaya başlamışlardır. Uygulamalı iktisat teorisinin bu klasiğini okumak için bundan daha iyi zaman olamazdı.
Hyman P. Minsky, Joseph Schumpeter ve Wassily Leontiefe bağlı kalarak çalışan bir Amerikan iktisatçısıdır. Washington Üniversitesinde, Kalifornia Üniversitesi, Berkeleyde, Brown Üniversitesi ve Harvard Üniversitesinde iktisat öğretim üyesi olarak çalıştı. Minsky, Bard Üniversitesi Levy Ekonomi Enstitüsüne seçkin bilim adamı olarak 1990 yılında katıldı, Ekim 1996 tarihindeki ölümünden birkaç ay öncesine kadar araştırmalarını ve yazılarını burada sürdürdü. Yeni ufuklar açan iki çalışması İstikrarsız Bir Ekonominin İstikrarı ve John Maynard Keynesdir.

Oğuz Esen, Tevfik Fikret Lisesi ve ODTÜ Ekonomi Bölümünden mezun oldu. Gazi Üniversitesi İktisat Bölümünden doktora derecesini aldı. Nottingham Üniversitesinde, Fulbright bursu ile Massachussets Üniversitesi, Amherstte, Levin bursu ile New York Eyalet Üniversitesinde misafir öğretim üyesi olarak bulundu. Halen İzmir Ekonomi Üniversitesinde Ekonomi Profesörü olarak çalışmaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054579563
Yayın Tarihi :2013-12-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :416
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Hyman P. Minsky
Çevirmen   : Oğuz Esen
İlgili Eserler
%10
Borsa

113.40126.00
BorsaMax Weber