Kapsayıcı Dil Öğretimi, ‘kapsayıcı’ sıfatından da anlaşılacağı gibi içeriği oldukça geniş bir alandır. Sınırları net olarak çizilemeyecek bir öğretim alanını kapsadığı için bu alanla ilgili her çalışma, kendisine zorunlu bir sınırlılık getirme durumundadır. Bu çalışma da üç temel başlıkla sınırlandırıldı:

1.Türkçe Anlatım Sorunları,
2. Dil Bilgisi Öğretiminde Temel Yaklaşımlar,
3. Dil Bilgisi Öğretiminde Temel Yöntemler.
İnsanlarda ana dil bilinci eksiktir. İnsanlar ana dillerini küçümsemekte ve yabancı dillere özenmektedir. Türkçe yabancı sözcüklerin, özellikle İngilizce kökenli sözcüklerin tehdidi altındadır. Türkçe yanlış kullanılmaktadır. Türkçenin yazılı ve sözlü kullanımına ait ortak kurallar bilinmemektedir. Özellikle yazım kuralları sık sık değiştiği için karar verme noktasında ciddi sorunlar yaşanmaktadır. Türkçe, güzel ve etkili kullanımdan oldukça uzaktır. Türkiye’de nitelikli bir edebiyat ve sanat eğitiminden söz etmek pek de mümkün
değildir. İlkokuldan üniversiteye kadar, Türkçe-edebiyat derslerinin işleniş biçimlerinde sorunlar vardır. Sözgelimi, ‘Sözcük Türleri’ konusu, yedinci sınıfla on birinci sınıf arasında herhangi bir ayrım yapılmadan aynı tanım, aynı örnekle aktarılmaktadır. Eğitim sistemimiz, on iki yılda “da, de” bağlacıyla “-de, -da” ekinin görev ve işlevini öğretmekte büyük ölçüde yetersizdir.
Sınırlandırılmış üç bölümden oluşan bu çalışma, hem dil öğretimindeki sorunları belirleme hem de bu sorunlara çözüm önerileri sunma amacıyla hazırlandı.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256810693
Yayın Tarihi :2024-02-19
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Kapsayıcı Dil Öğretimi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :256
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Sıddık Akbayır
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler