Küresel Rekabetler uluslararası "kapitalist disiplin"in özellikle emperyalist-kapitalist ülkeler arasında süregiden iktisadi ve siyasi rekabetleri nasıl şiddetlendirdiğini anlatıyor ve yakın tarihin arkaplanını aydınlatıyor.
Kees van der Pijl'in ele aldığı temel soru şudur: Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra yaşanan küresel rekabetlerin anlamı ne? Sorunun yanıtı, bir bakıma Francis Fukuyama'nın "Tarihin Sonu" kehanetiyle hesaplaşmayı gerektiriyor ve Sovyetler Birliği'nin çöküşünden sonra dünyanın bir tür birliğe doğru gitmediğini, tam tersine, çoklu bir rekabet ve çatışma ortamına sürüklendiğini ortaya koyuyor.
Kitapta yer alan bütün kuramsal yaklaşımlar, somut tarihsel olgular ve olaylar bağlamında ve uzun bir zaman aralığını kapsayacak şekilde ele alınıyor. Yazar, kapitalist çağın ilk rekabetiyle, 17. yüzyılda İngiltere ile Fransa arasında yaşanan hesaplaşmayla başlıyor ve günümüze kadar bütün küresel rekabet ve çatışmaları inceliyor.
Pijl'a göre, bugünün dünyasında insanlar "küresel bir acil durum" altında yaşıyorlar. "Terörle Savaş" denilen şeyin yol açtığı bu durum, Hobbes'un anlayışına uygun bir devletler kümelenmesine doğru kapsamlı bir değişim duygusu uyandırıyor.
Kees van der Pijl'ın pek çok çalışmasından birinin ilk kez Türkçe yayımlanması elinizdeki kitabın bir diğer özelliğini oluşturuyor. Dikkatli bir gözlemci ve güçlü bir kuramcıyla; küresel kapitalizmin işleyişine, hatta dünya tarihine ilişkin farklı bir Marksist bakış açısıyla tanışacaksınız.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755337647
Yayın Tarihi :2014-03-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Küresel Rekabetler - Soğuk Savaştan Irak'a
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :587
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kees Van Der Pijl
Çevirmen   : Kamil Kurtul
Editör   : Yavuz Alogan
Grafiker   : Aslı Sezer
Yayın Yönetmeni   : Şebnem Çiler Tabakçı
Dizgici   : Yalçın Ateş
İlgili Eserler
%15
Temel Gelir

215.90254.00
Temel GelirGuy Standing