Son yirmi beş yıldır artan bir ivmeyle dünya ekonomisini biçimlendiren "küreselleşme", yaratmış olduğu yeni ilişkiler ve krizlerle dünya ekonomi gündeminin başına geçti. Prof. Dr. Gülten Kazgan, bu kitabında "ulus-devlet"le boy ölçüşen, kazandırdıkları ve kaybettirdikleriyle, dünya ekonomik düzeninin çerçevesini değiştiren ?küreselleşme" gerçeğinin muhasebesini yapıyor.
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmeler, yeni "bilgi çağı" insanı, insan emeği ve bu emeğin değerindeki değişim, yaşanmakta olan Kuzey-Güney çelişkisi, bunun yarattığı adaletsizlikler, sivil toplum ve uluslararası örgütlenmeler ile çokuluslu şirketlerin satranç tahtasını andıran yeni ilişkiler ağındaki rolleri, Küreselleşme ve Ulus Devlet'teki "küreselleşme" tartışmasının arka planını oluşturuyor.
Bu eserin gözden geçirilmiş ve genişletilmiş altıncı baskısında Prof. Dr. Gülten Kazgan, küreselleşmenin vardığı yeni evrede dünyada ortaya çıkan yeni aktörler ve yeni krizler üzerinde duruyor, 2000-2001 krizini izleyen görece refah dönemi ve 2007'de başlayıp dünyaya yayılan krizi tartışıyor. 2010-2025 yılları arasında yeni ekonomik düzende beklenen dönüşümleri, küreselleşmenin yarınını ele alırken 2025'te tek kutuplu dünyadan çok kutuplu dünyaya geçişin neler getireceğini irdeliyor. İçinde yaşadığımız ekonomik krizin neoliberalizmin krizi olduğunu vurgulayan bu kitabın temel tezi, neoliberalizmin sonunun geldiği, dünyanın çok kutuplu farklı bir evreye hazırlanmakta olduğudur.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756857045
Yayın Tarihi :2015-03-05
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Küreselleşme ve Ulus Devlet; Yeni Ekonomik Düzen
Baskı Sayısı :6.Baskı
Sayfa Sayısı :398
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 230
Emeği Geçenler :
Yazar   : Gülten Kazgan
Editör   : Göksun Yazıcı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%15
Temel Gelir

215.90254.00
Temel GelirGuy Standing