Freirenin çalışmalarının en önemli ve kalıcı özelliği tüm eğitim etkinliklerinin siyasal doğası üzerine yaptığı vurgudur. Freireye göre tarafsız eğitim diye bir şey yoktur. Eğitim evcilleştirebilir de, özgürleştirebilir de.
20. yüzyılın en tanınmış eğitimcilerinden biri olan Freirenin etkisi, eğitim alanının dışında sosyoloji, siyasal teori, kalkınma çalışmaları, teoloji, felsefe, kültürel çalışmalar, antropoloji, dil çalışmaları ve iletişimi de kapsamaktadır.
Freirenin çalışmalarından hareketle politikanın, kültürün ve gücün merkeziliğine yoğunlaşan bu kitap, eleştirel bilgi, demokratik değerler ve sosyal pratiklerin eğitimciler ve öğrencilerin kamu entelektüelleri olarak yeniden tanımlanmalarına temel sağlayabileceğini anlamamıza katkıda bulunmakta, bu amaç doğrultusunda pedagojik konuları yaratıcı ve dönüştürmeci bir açıdan ele almaktadır.
Mayo, kitabında, özgürlük ve otorite arasındaki gerilim, otorite ile otoriteryenlik arasındaki ayrım, Freire'nin görüşleri çerçevesinde Akdeniz'i bir bağlam olarak ele almak, müzelerin bir eğitim alanı olduğu kadar sınıfsal ve sömürgecilik kültürü ile bağlantılı alanlar olarak incelenmesi gibi özgün ve derinlemesine tartışılmayı hak eden konuları sağlam bir yaklaşımla dile getirmektedir.
Yazarın Türkçedeki Kitapları
Gramsci ve Eğitim Kalkedon Yayınları
Gramscı, Freire ve Yetişkin Eğitimi Ütopya yayınları

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786054412594
Yayın Tarihi :2012-08-03
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Özgürleştiren Praksis; Paulo Freirenin Radikal Eğitim ve Politika Mirası
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :276
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Peter Mayo
Çevirmen   : Hasan Hüseyin Aksoy-Naciye Aksoy
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler