Geçmişi bilmeyen bugünü eşsiz sanır! sözü, tam da hem kapitalist emperyalizmin hem de ulus devletlerin yerini küreselleşme ile tanımlanabilecek yeni bir sürecin aldığı tezinin savunucuları için geçerlidir. Küreselleşme savunucularına göre, emperyalizmin ve ulus devletin yerini, her yerde ve hiçbir yerde olan devletsiz bir egemenlik biçimi almaktadır. Günümüzde çağı yakalamanın simgesi haline gelen yaygın ve dahi egemen olan küreselleşme tezinin savunucularına göre emperyalizmin varlığı konusunda hala ısrar edenler eskiyi savunan dinozorlardır. Kapitalizmin doğuşundan bu yana değişiklikler geçirmediğini iddia etmek mümkün değildir, ancak küreselleşmecilerde görülen tipik bir hastalıktan bahsedilebilir: Tarihsel perspektiften yoksunluk. Wooda göre, devlet, özellikle küresel biçimi içindeki sermayeye eskiden hiç olmadığı kadar gereklidir. Küreselleşmenin siyasal biçimi küresel bir devlet değil, bir çok devletten oluşan küresel bir sistemdir ve yeni emperyalizm kendi özel biçimini sermayenin yayılmacı ekonomik gücü ve onu yaşatan ekonomi-dışı (şiddet/zor) güç arasındaki ilişkiden almaktadır.
Sermaye İmparatorluğu geçmişten bu yana var olan çeşitli unsurları yeniymiş gibi algılayan, ya da yaşadığımız süreçte ortaya çıkan yeni gelişmeleri eşsiz gelişmeler olarak gören ve gerçekten de yeni olan değişmeleri abartarak niteliksel anlamlar yükleyen tarihsel perspektif yoksunluğuna cevap niteliği taşıyan bir kitap.
Tarihsel perspektif yoksunluğunun bizi kapitalist imparatorluğa karşı direnişte güçsüz bıraktığını ısrarla vurgulayan Sermaye İmparatorluğu, hem şu anki siyasal duruma bir cevap hem de kapitalist emperyalizmi yönlendiren unsurlar hakkında analitik/tarihsel bir araştırma.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756790397
Yayın Tarihi :2000-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :180
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ellen Meiksins Wood
Çevirmen   : Sami Oğuz
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler