Diğer Resimler

Moğol istilası altında siyasi istikrarını kaybetmiş ve her köşesinde irili ufaklı yerel beyliklerin türediği 13. yüzyıl sonu Anadolusunun kuzeybatı ucunda, Bizans sınırında küçük bir beylik olarak ortaya çıkan ve kısa zamanda bölgenin en büyük gücü haline gelen Osmanlı Devleti´nin kuruluşu hala tam olarak aydınlatılamamıştır.

Modern tarihçilik yüz yıldır Osmanlının kuruluşu sorunsalıyla uğraşmakta, bu konudaki tartışmalar, bitmek şöyle dursun, daha da şiddetlenerek sürmektedir. 20. yüzyıl başlarından bugüne konuyla ilgili en yetkin tarihçilerin kaleminden çıkan en önemli çalışmaları bir araya getiren Söğüt'ten İstanbul'a, bir tarih sorunu olduğu kadar, 15. yüzyıldan itibaren bir "tarih yazıcılığı" sorunu olarak da karşımıza çıkan bu durumu, dönemin ekonomik, toplumsal ve siyasi koşulları içinde tartışmaya açıyor.

Kitapta yer alan çalışmalar, konunun dünya tarih yazıcılığında ele alınışını kendi tarihsel evrimi içinde ortaya koymakla kalmayıp, bilimsel tarihçiliğin yöntemi ya da farklı yöntemlerine dair başlı başına bir "metodoloji" dersi niteliğindedir. Söğüt´ten İstanbul´a, Türkiye´deki tarih okuyucusuna daha sağlam bir bilgi temeli sunmakta ve onları "tarih" konusundaki yaygın kolaycı yaklaşımlara karşı uyarmaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755332505
Yayın Tarihi :2024-04-23
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Söğüt'ten İstanbul'a - Osmanlı Devleti'nin Kuruluşu Üzerine Tartışmalar
Baskı Sayısı :5.Baskı
Sayfa Sayısı :635
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Colin Imber
Yazar   : Elizabeth A. Zachariadou
Yazar   : Halil İnalcık
Yazar   : Ronald C. Jennings
Yazar   : Rudi Paul Lindner
Dizgici   : Yalçın Ateş
Yayın Yönetmeni   : Refik Tabakçı
Hazırlayan   : Mehmet Öz
Hazırlayan   : Oktay Özel
Grafiker   : Eylül Yolcu
Yazar   : Friedrich Giese
Yazar   : Gümeç Karamuk
Yazar   : Gyula Káldy-Nagy
Yazar   : J. A. B. Palmer
Yazar   : Robert P. Blake
Yazar   : Speros Vryonis Jr.
Yazar   : Victor Louis Ménage
Yazar   : William L. Langer
İlgili Eserler