Format Kitap
Barkod 9799753423839
Yayın Tarihi 2006-09-19
Yayın Dili Türkçe
Baskı Sayısı 1.Baskı
Sayfa Sayısı 294
Kapak Karton
Kağıt 2.Hamur
Boyut 135 X 195

Emeği Geçenler :
Yazar   : David Harvey

Sosyal bilimlerin gelişimde öyle bazı dönemler vardır ki mevcut bakış açılarını derinden sarsan, dönüştüren kitaplar çıkar ortaya. Sosyal Adalet ve Şehir bunlardan biri. Mekân çalışmalarında klasikleşmiş bir yapıt. Kentsellikle ilgili kapitalist ve sosyalist formülasyonların ayrı bölümler halinde eleştirel bir incelemesini yapan Harvey, bir anlamda tarihsel maddeciliğin mekân çalışmalarına uygulanmasının ilk örneğini vermiş, sosyal adaletsizliğin mekân üzerindeki bölünme ve farklılaşmalarla nasıl örtüştüğünü göstermiştir.
Zenginlik ve yoksulluk coğrafya üzerinde nasıl dağılır? Farklı yerler, konumlar ya da bölgeler arasında adil bir dağıtım mümkün mü? Hangi araçlarla mümkün? Bu araçların kendisi adil mi? Bir kente ilk gelenleri efendi, en son gelenleri parya yapan nedir?
Kapitalizm popüler bilinçte genellikle bir köşe dönücülük olarak görülür; Sosyal Adalet ve Şehir kapitalizmin gelişimine coğrafya üzerinde de bakılabileceğini, bakılması gerektiğini, kapitalizmin aynı zamanda mekân üzerinde oynanan bir köşe kapmaca da olduğunu kanıtlıyor.

devamını oku..
Kategori : Genel Konular
% 19
indirim
21.38
Liste Fiyatı : 26.39
Kazancınız : 5.01

Stokta yok
Favorilere Ekle
Ürün Tükendi.