Adorno ile Horkheimer 1956 baharında üç hafta boyunca bir tartışma yaptılar ve bu tartışmayı Komünist Manifestonun güncel bir versiyonunu üretme niyetiyle teybe kaydettiler. İki filozof eserlerinin teori-pratik ilişkisi, emek, boş zaman, tahakküm, özgürlük gibi temel temaları üzerine, tutarlılık ve temellendirme kaygısı gözetmeksizin siyasi dozu yüksek serbest doğaçlamalar yapıyorlar.
Soğuk Savaşın gemi azıya aldığı bir dönemde Eleştirel Teori eleştirelliğini ne ölçüde koruyabilmişti? Siyaseten etkisizliğin içselleştirilmesi düşünceye nasıl bir etkide bulunur? Teorik mülahazalar düzeyinden reel siyasetin dolambaçlarına indiklerinde, yüksek teori kozasından çıktıklarında, iki düşünür, dünyanın gidişatı hakkında ne ölçüde anlamlı fikirler üretebiliyorlar? Entelektüel bir keyifle, bazen üzüntüyle, yer yer de sinirlenerek okuyacağınız bu küçük kitap, bu sorular hakkında ciddi bir düşünmeye vesile oluyor.

YAZARLARIN METİSTEKİ DİĞER KİTAPLARI: Minima Moralia (1998), Edebiyat Yazıları (2004), Sahicilik Jargonu ve Ahlak Felsefesinin Sorunları (2012), Akıl Tutulması (1986).

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753428996
Yayın Tarihi :2014-09-02
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :72
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Max Horkheimer
Yazar   : Theodor W. Adorno
Yazar   : Theodor W. Adorno
Yazar   : Max Horkheimer
Çevirmen   : Orhan Kılıç
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler