Çağdaş Marksist düşüncenin önde gelen iki ismi Bertell Ollman ve Kevin B. Anderson, sekiz temel başlık altında, Marksizm cephesinde yirminci yüzyıl boyunca kaleme alınmış en çarpıcı metinleri bir araya getiriyor.

Başlıklar da hayli kapsamlı: Kuram ve Yöntem; Ekonomi Politik; Devlet ve Siyaset; Birey ve Toplum; Kültür ve Din; Tarih; Sömürgecilik, Irk ve Cinsiyet; Çevrebilim.

Elbette, tüm bu başlıklar altında değerlendirilebilecek, yirminci yüzyıl boyunca kaleme alınmış onlarca değerli kitap, yüzlerce önemli makale var. Ancak Ollman ve Anderson öyle bir seçki sunuyorlar ki, her bir başlık altında, kritik dönemeçlerde yeni yollar açmış, çığır ve zihin açıcı ya da başlatıcı diyebileceğimiz yazılar bir araya geliyor.

Böylece Kuram ve Yöntem başlığında Georg Lukács ve Raya Dunayevskaya'ya, Ekonomi Politik başlığında David Harvey ve Immanuel Wallerstein'a, Devlet ve Siyaset başlığında Ernest Mandel'e ve Nicos Poulantzas ile Ralph Miliband'ın ünlü tartışmasına, Birey ve Toplum başlığında Ellen Meiksins Wood ve Michael D. Yates'e, Kültür ve Din başlığında Fredric Jameson ve Ishay Landa'ya, Tarih başlığında E.P. Thompson ve Perry Anderson'a, Sömürgecilik, Irk ve Cinsiyet başlığında C.L.R. James ve Nancy Hartsock'a, Çevrebilim başlığında John Bellamy Foster ve Paul Burkett'e ve toplamda otuz bir yazara misafir oluyoruz.

Sonuçta karşımıza, yaşadığımız çağı çok boyutlu ve kapsamlı bir Marksist yaklaşımla kavrayıp anlamak için vazgeçilmez bir kaynak kitap çıkıyor. Bertell Ollman ve Kevin B. Anderson'ın hazırladığı bu eşsiz çağdaş Marksizm seçkisini, özenli bir çeviriyle sunuyoruz.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786051723419
Yayın Tarihi :2019-06-14
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :624
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler