ODTÜ İktisat Bölümü Emekli Öğretim Üyesi Prof. Oktar Türel, bu kitapta 1. Dünya Savaşı'nın ardından çözülen Avusturya-Macaristan İmparatorluğu'nun ana bileşenlerinin 19. yüzyıldaki toplumsal tarihine eğiliyor. Uzun 19. Yüzyıl deyimi ile 17. yüzyılın son çeyreğindeki ekonomik ve siyasal devrimlerle başlayan ve 1914'te 1. Dünya Savaşı'nın patlak vermesiyle sona eren çağ kastedilmektedir. Yazar, tarih yazımına toplumsal değişmenin tüm öğelerini, bu meyanda kültür ve sanat evreninde yaşananları da içeren, bütüncül bir anlatı olarak bakma düşüncesini paylaşmaktadır.

Bu nedenle, kitabın üç ana kısmında 19. yüzyıl Orta Avrupa'sının siyasal ve ekonomik gelişme tarihi üzerine bazı sanatçıların kişisel hayat ve kariyer öyküleri izdüşürülmüştür. Sanat-siyasal toplum etkileşimi, başlıca plastik sanatlar ve mimarlık bağlamında örneklenmiştir. Beş kısımdan oluşan kitabın ilk kısımlarında İmparatorluğun Avusturya parçası, devamında Macaristan Krallığı ve Çek toprakları ele alınmaktadır. Kitabın adında yer alan Bir Habsburg Üçlemesi deyimi, böyle bir ilgi alanını betimlemektedir.

Kitabın son kısmında yazar, daha önceki kısımlarda yer alan bazı temel saptamaların altını çizmekle yetinmemiş, bu kısma uluslar ve ulusalcılık üzerine özlü bir yazın incelemesi de eklemiştir. Uzun 19. yüzyıldaki iki temel sorunsalın, yani ulus-devletlerin inşası ile sanayileşme ve modernleşmenin, 20. ve 21. yüzyıllara taştığı anımsandığında, bu eklemenin gerekliliği ortaya çıkmaktadır. Böylelikle, Habsburg ulusalcılığının günümüzde de önem ve anlam taşıyan öğeleri daha iyi anlaşılabilmekte ve yorumlanabilmektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786051720746
Yayın Tarihi :2021-02-04
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :320
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :165 X 235
Emeği Geçenler :
Yazar   : Oktar Türel
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler