Hüsn içre cemâl ve cemâl içre hüsn.
Kur’an-ı Kerim’in her kıssası güzeldir. Ama Yûsuf kıssası ayrı güzeldir. Yûsuf kıssası, insanlara hayatın anlamını açıklamakta ve kaderin sır perdesini son derece latif bir şekilde aralamaktadır. Bu yönüyle hayatı anlamlandırmakta zorlanan, kendini çaresiz ve kimsesiz hisseden bütün mahzun gönüller için bir teselli kaynağı ve bir çıkış kapısıdır.
Kıssa, Hz. Yûsuf [as] üzerinden iffet, ihsan, zarafet, vefâ ve affetmek gibi birtakım ahlâkî değerler inşâ etmektedir. Aile içerisinde –ki buna insanlık ailesi de diyebiliriz– yaşanabilecek ahlâkî problemler için de bir rehberdir.
Doç. Dr. Celalettin Divlekci, Yûsuf kıssasının anlatıldığı âyetlerin tefsirini yaptığı bu çalışmada, tefsir geleneğinden beslenirken akademik ciddiyet ile edebi anlatım arasında bir denge sağlayarak okuyucuya anlaşılır ve keyifli bir metin sunuyor.
Kıssada birer ders ve ibret olarak zikredilen noktaları göstermeyi amaçlayan Divlekci, kıssadaki anlatım tekniklerinden, karakter isimlerinin kullanımına kadar çeşitli detayları ele alarak âyetlere dair yeni perspektifler ortaya koyuyor.
Hz. Yûsuf’un rüyasına yaklaşmak isteyen herkes için.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786256309388
Yayın Tarihi :2024-06-08
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Yûsuf’un Rüyasını Yeniden Görmek;Klasik Tefsirler Işığında Yûsuf Kıssasını Yeniden Okumak
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :152
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Celalettin Divlekci
Dizgici   : Ayşe Nur Rana
Dizgici   : İpek Karaltı
İlgili Eserler