Halid Ziya Uşaklıgil, Servet-i Fünun ve Cumhuriyet Dönemi kurucu yazarlarındandır. Hikâye türünün de Türk edebiyatındaki ilk gerçek temsilcisi olarak kabul edilir. Hikâyeleri, romanlarına oranla daha doğal ve yerlidir. Roman ve hikâyeleri dışındaki en önemli eserleri anılarıdır. Türk edebiyatında anı türünde en çok eser vermiş yazarlardandır. Halid Ziya Uşaklıgil; hikâyelerindeki üslup, teknik, hikâye kişileri, işlediği tema ve ele aldığı konularla Türk hikâyecilik tarihinde bir aşamadır. Dolayısıyla hikâye türüne getirdiği üslup ve teknikle hem kendi dönemindeki hem de kendisinden sonra gelen hikâyecileri etkilemiştir.
“Hayata yırtmaktan ziyade sevmek; fakat sevmekten evvel sevilmek için gelmişe benzer nazenin bir edanın baygınlıkları vardır.” “Ne denirse densin, kökeni ve kaynağı ne olursa olsun sabit olan bir hakikat var ki o da insanlarda aşk denilen bir hadise vardır. Ve insanlar hayali olsun, hakikatten mevcut olsun, bu hadisenin hükmüne tabidir.”
Dorlion Yayınları olarak yeniden sadeleştirme çalışması yaparak günümüz okurlarının beğeni ve ilgisine sunduğumuz bu eseri değerli okurlarımızla buluşturmaktan mutluluk duyarız.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786253687953
Yayın Tarihi :2024-02-15
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Aşka Dair - Unutturmadıklarımız Serisi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :124
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Halid Ziya Uşaklıgil
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler