"Zaman zaman içinde
Kalbur saman içinde
Develer top oynarken
Eski hamam içinde
Hamamcının tası yok
Hamamın kubbesi yok..."
"Masal her çeşit insanın 'örnek edilmeye değeni' ile kaçınılması, şerrinden korunulması gerekeni'ni dinleyicinin karşısına çıkaracaktır. Boy ölçüşen iki zıt güçten olumlunun, sonunda üstünlüğü alması masalın kanunundandır; çünkü masal iyimserdir. Kusurları büyütmemek, cezalar üzerinde fazla durmamak, ürpertici ayrıntılardan kaçınmak, kötüleri korkunç olmaktan çok gülünç göstermek ... gibi yollarla bizim masallarımızda bu iyimserlik ve hoşgörürlük daha da çok belirtilmiştir."

Pertev Naili Boratav 1928'de başladığı masal derlemelerinin sayısını zamanla üç bine ulaştırmış; bu derlemeleri inceleyerek 378 tür altında sınıfladığı masal kataloğunu ise 1953'te yayımlamıştır. Bu incelemenin bilim dünyasında gördüğü ilgi üzerine 1955'te Fransızca olarak hazırladığı Türk masalları seçkisi; ardından da her türden bir masal yayımlama rüyasının gerçekleştirilmesinde ikinci bir adım olarak Zaman Zaman İçinde yayımlanmıştır.

Bu derleme, masalların bütün canlılığıyla yaşadığı bir dönemde Pertev Naili Boratav'ın "masal ataları"ndan derlediği, sözlü geleneğin en güzel örneklerinden yirmi bir tekerleme ve yirmi iki masala yer veren kapsamlı bir eserdir. Boratav'ın masal ve tekerlemelerin özelliklerini ayrıntılı olarak incelediği bir önsözün yanı sıra sözlü kaynakların listelerine de yer verdiği Zaman Zaman İçinde, akademik çalışmalar için zengin bir başvuru kaynağı olma özelliği de taşımaktadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755334905
Yayın Tarihi :2021-01-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Zaman Zaman İçinde
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :226
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Grafiker   : Aycan Kurt
Yazar   : Pertev Naili Boratav
Dizgici   : Yalçın Ateş
Grafiker   : Murat Özkoyuncu
Yayın Yönetmeni   : Şebnem Çiler Tabakçı;Refik Tabakçı
Grafiker   : Aycan Kurt
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler