Sabahattin Ali'nin Sinop zindanında kağıda düşürdüğü dizelerdeki Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz çığlığını yükseltmek için yazdığını söyleyerek başlıyor Tevfik Çavdar yeni kitabına ve aynı çığlıkla bitiriyor 166 sayfa sonra.

İşsizlik, açlık yoksulluk ve yoksunluk; daha doğru bir söylemle kapitalizmin insanlara sunduğu irinlerin, atıkların ve ufunet dolu lağımların içinde cehennemî bir yaşamı sürdürmeye çalışanların açıkça anlatılmayan konumlarını bir ölçüde seslendirmek umuduyla kaleme almış kitabını Çavdar. Ve her bölümünde hem tarihsel seyri içinde hem de kavramların üzerinde tek tek durarak bu cehennemi okuyucuların gözleri önüne seriyor.

Beş ana bölüm ve Nihayi Hesaplaşmaya Doğru başlıklı bir kapanış bölümünden oluşan kitapta, Servetin Büyüme ve Birikim Tarihi, Kapitalist Ekonomi Politiğin Doğuşu ve Gelişimi, Kapitalizmin Canavarları ya da Cehennem Zebanileri ve Kapitalizmin Yaşanan Cehennemi başlıkları hem akıcı bir dille aktarılıyor hem de bir mücadele çağırısı her aşamada şekillendiriliyor. Çavdar 21. yüzyılın bir nihai hesaplaşma yüz yılı olacağını söylüyor, bitirirken.

Çok yönlü bir kitap Kapitalizmin Yaşattığı Cehennem. Ekonomi politiğe giriş kitabı özelliğinin yanı sıra bir iktisat tarihi özelliğini de taşıyor. Bir yandan aydınlatıyor, bir yandan isyana davet ediyor. Tüm bu özellikleriyle, cehennemi anlamak ve ondan kaçınmak isteyenlerin mutlaka okuması gereken bir el kitabı olarak tanımlanabilir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786055892289
Yayın Tarihi :2010-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :168
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 215
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tevfik Çavdar
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler