Tevfik çavdarın Türkiye üzerine çok sayıda kitabı yayınlandı. Değişik gazete ve dergilerdeki makalelerini de buna eklediğimizde ülkemizin en üretken aydınlarından birisi olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. çavdarın bir diğer özelliği, iyi bir roman okuru olmasıdır.
Çavdar her iki özelliğini de yansıtan bir kitapla çıkıyor okur karşısına. Kesintili ve birçok açıdan sorunlu tarih yazıcılığının bıraktığı boşlukları romanın tanıklığına başvurarak kapatmayı deneyen Tevfik çavdar, bir yandan da edebiyat dünyamıza ilişkin cesur değerlendirmelerde bulunmakta ve bazı yazarların üzerini bir kalemde çizerken, kimilerinden büyük bir övgüyle söz etmektedir.
Tanıklığına başvurduğu roman ve yazarların en sevdikleri olduğunu söylemiyor Tevfik çavdar. öndeyişte özür yerine de geçebilecek bir paragrafta Oğuz Atay, Mehmet Uzun, Sevgi Soysal, Buket Uzuner, İnci Aral ve gözdesi olan başka romancılarımıza atıfta bulunarak, severek okuduğum birçok yazarın yapıtına yer vermediğimin farkındayım diyor.
Batılılaşma çabaları ve roman bölümüyle açılılan tanıklık, yüzyılın perdesi kapanırkenle sonlanmakta. Toplam onsekiz bölüme dağılmış olan bu asırlık öyküyü bir solukta okuyacak ve sonra tanıklığına başvurulan romanlardan eksik bıraktıklarınızın kapağını açacaksınız.
Polisiye tutkunları için de bir küçük not... çavdarın kitabında Türkiye polisiye romanla tanışıyor başlıklı bir bölüm de var.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786050036015
Yayın Tarihi :2008-01-30
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :192
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Tevfik Çavdar
Grafiker   : Gökçe Erbil
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%10
Safsatalar

207.00230.00
SafsatalarTevfik Uyar
%20
Mizah

100.80126.00
MizahRobert Escarpit