Adından da anlaşılabileceği gibi klasik disiplinlerden hiçbirine kolaylıkla yerleştirilemeyecek bir kitap. Evet, bildiğiniz mimari var kitapta, ama dilbilim, matematik ve iktisat da, hatta Platon´dan Kant´a, Marx´tan Wittgenstein´a zevkli bir felsefe turu da var.
Kitabın temel kavramı mimari irade. Batının düşünce geleneğine uzak bir ülkeden, bu tür bir iradenin olmadığını söylediği Japonya´dan bakan Karatani, Batı geleneğinin temelinde, Platon´un oluş karşısında yapmayı kararsızlığı ve belirsizliği bertaraf edecek bir yapı oluşturma girişimini öne çıkarışını görüyor. Batı felsefesinin tarihi boyunca mimari kökenli mecazların saplantı derecesinde tekrarlanışını, kaotik görülen bir oluş içinde düzeni ve yapıyı yeniden kurmaya yönelik akıldışı bir seçimin sonucu olarak görüyor. Bu bakımdan yapıbozumculuğa dahil edilebilir Karatani´nin çalışması. Ne var ki o burada kalmaktansa, kendini Kant´ın başlattığı ve Marx´la Wittgenstein´ın da bambaşka biçimlerde sürdürdüğü eleştiri geleneği içine yerleştiriyor. Çünkü kurma ve inşa etme iradesini bir yanıyla da olumluyor Karatani. Romantikler gibi oluşu olumlayarak çıkmaktan yana değil yapma´nın karşısına zaten oluşun da kaotik bir şey olmadığını, saptanabilir bir biçimi olduğunu ileri sürüyor.
Karatani´ye göre mimari yapma, kurma, inşa etme hiçbir zaman bir idea olarak tasarımın gerçekleştirilmesinden ibaret değil, yapanın kontrolünü aşan bir yapış ya da oluş olması anlamında kusursuz bir olay. Son derece pratik, hayata, günümüz dünyasına yönelik bir saptamadır bu: Bizimle aynı ortak kuralları paylaşmayan öteki ile, ötekilerle kurulabilecek muhtemel ilişkilerden bağımsız, tekbenci ya da saf bir tasarımın dolayısıyla yapının ya da sistemin de mümkün olmadığını söylemektedir.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789753425513
Yayın Tarihi :2014-02-12
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :3.Baskı
Sayfa Sayısı :216
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kojin Karatani
Çevirmen   : Barış Yıldırım
Editör   : Tuncay Birkan
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler