Yazarlar: Asaf Savaş Akat, Şevket Pamuk, Güven Sak, Ceyhun Elgin, Ersin Kalaycıoğlu, İlhan Tekeli, Erinç Yeldan, Seyfettin Gürsel, Osman Aydoğuş, Ömer Faruk Çolak, Serdar Sayan, Öner Günçavdı, Ayça Tekin‐Koru, Ahmet Atıl Aşıcı, R. Funda Barbaros, Nazire Nergiz Dinçer, Alper Duman, Oğuz Esen, Özge Erdölek Kozal, Gökçe Uysal, Ebru Voyvoda, Abdullah Yalaman, M. Ege Yazgan

Dünya henüz 2008 Krizi'nin etkisinden çıkamamışken, farklı bir kriz tüm ekonomileri derinden sarstı. Çin'in Wuhan kentinde ortaya çıkan COVID-19, bir seri ihmal ve vurdumduymazlığın da etkisiyle kısa süre içerisinde tüm dünyaya yayıldı. Küresel ölçekte karantina önlemleri alındı, ülke ekonomileri çökme noktasına geldi. Ülkeler, salgınla savaşırken farklı yöntemler kullandı. Bazıları kullandığı yöntemlerle salgını derinden körükledi, bazıları ise bu felaketi çok fazla büyümeden kontrol altına aldı.

Salgınla birlikte dünya ekonomisi önce talep, ardından da arz yönlü şoklara maruz kaldı. Salgınla mücadelenin finansmanını sağlamak için ülkeler, iktisadi teorilerin sınırlarını aştı; yeni arayışlara yöneldiler. COVID-19 salgınıyla birlikte iktisadi, siyasi, çevresel vb. birçok sorun gün yüzüne çıktı.

Salgın Ekonomisi kitabı, 13 farklı üniversiteden 24 akademisyenle birlikte bu çok boyutlu krizi farklı çerçevelerden irdeliyor. Tarih boyunca yaşanan büyük ölçekli salgınların analizinden, toplumsal yapı ve kentleşmenin salgın üzerine yarattığı etkilere; küresel üretim zincirlerinin işleyişinin aksamasından, işsizliğe; küresel iklim değişiminden, gıda güvenliğine virüsün bulaştığı her alan, uzman akademisyenler tarafından detaylı olarak tartışılıyor. Kitap, alanda yürütülecek çalışmalara rehber olacak nitelikte bir içerikle okuyucuya sunuluyor.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9786052294376
Yayın Tarihi :2021-08-30
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :488
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap kağıdı
Boyut :160 X 240
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ömer Faruk Çolak
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%15
Temel Gelir

215.90254.00
Temel GelirGuy Standing