1. Çocuk Travmaları için Çalışma Kitabı

Travma, bir kişinin davranışlarını, duygularını, ilişkilerini ve geleceğini etkiler.

“Travma, korkuya yol açan yoğun bir çaresizlik deneyimine neden olan istismar, kötü muamele, ihmal veya trajedi gibi bir olay veya olaylar dizisidir. Travma, emniyette olma, istikrar, güven ve masumiyet kavramlarına ilişkin algılarımızın bozulmasına sebep olur.”

Travma nedir?
Çocukları nasıl etkiler?
Yetişkinler onlara nasıl destek olabilir?
Eğer bu sorulara iyi bir cevap arıyorsanız “Çocuk Travmaları için Çalışma Kitabı” öğrenme yolculuğunuzda güçlü bir rehber olacaktır.

Bu kitap, bir çocuğun travmayı takiben verdiği duygusal ve davranışsal tepkiler hakkında yetişkinlerin daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olacak ve çocukların iyileşmesine destek olmak için başarılı stratejiler sağlayacaktır. Güven verici tavsiyeler, yetişkinlerin çocuklarla iletişim becerilerini de geliştirecektir.

Psikoterapist, öğretmen ve yazar Betsy de Thierry, hem çocukların travma sonrası duygusal ve davranışsal tepkilerini hem de yetişkinlerin çocuklarla bağ kurarken duygularını yönetmesi gerektiğini adım adım açıklıyor.2. Çocuklarda Utancı Anlamak için Basit Rehber


- Utanç nedir?
- Çocukları nasıl etkiler?
- Yetişkinler nasıl yardımcı olabilir?
Utanç yaşayan çocukların ebeveynleri ve çocuklarla çalışan her yetişkin için mükemmel bir başlangıç noktası olan bu rehber, hem yaygın hem de karmaşık sorulara basit yanıtlar ve açıklamalar sunmaktadır.
Çocukların utanç yaşama olasılığının her zamankinden daha yüksek olduğu bir dönemde, bu kitaptaki erişilebilir tavsiyeler yetişkinlerin çocukların özgüvenlerini artırmalarına yardımcı olmaktadır. Betsy de Thierry, utancın etkisini ve ardındaki nedenleri anlama ihtiyacının yanı sıra özgüven üzerindeki etkisinin nasıl azaltılacağını da anlatıyor. Güven verici tavsiyeler, yetişkinlerin utançtan etkilenen çocukları desteklemenin zorluklarıyla yüzleşme yeteneklerini canlandırmaya da yardımcı olacaktır. Onlara özsaygılarını nasıl geri kazanacaklarını öğretecektir.3. Duyarlı Erkek Çocuklar için Basit Rehber

Pablo Picasso, Prince ve Martin Luther King Jr'ın ortak noktası nedir? Hepsi de son derece hassas çocuklar olarak tanımlanmış olduğu gibi büyüdüklerinde de olağanüstü başarıları olan hassas adamlar olmuşlardır.
Çoğu zaman yetişkinler hassas erkek çocuklarını utangaç, endişeli ve çekingen olarak düşünürler. Tüm erkek çocukların girişken, esnek ve sonsuz enerji kaynaklarına sahip oldukları düşüncesi gibi toplumun 'erkeklik' hakkındaki fikirleriyle ölçülürler. Bu son derece okunabilir rehber, hassas erkek çocuklarını nasıl anlayacağını ve kutlayacağını bilmek isteyen her yetişkin içindir. Erkek çocukları hakkında bu tür eski moda yöntemlerle düşünmenin nasıl büyük zararlara yol açabileceğini ve zor bir çocukluğu daha da acı verici hâle getirebileceğini anlatmaktadır.
Duyarlı Erkek Çocuklar için Basit Rehber, birçok hassas erkek çocuğun paylaştığı şefkatli, son derece yaratıcı, düşünceli, son derece zeki ve esprili olmak gibi gerçek güçlü yönleri vurguluyor. Ayrıca, hassas erkek çocukların utangaç, endişeli ve zorbalığa eğilimli olduklarına dair yaygın olumsuz klişeleri tersine çevirerek şu soruyu soruyor: Duyarlı erkek çocukların gelişecekleri destekleyici bir ortam yaratmak için ne yapabiliriz?
Basit ama bilgece tavsiyelerle dolu bu kitap, erkek çocuklarını bireyselliklerini kucaklamaya, dünyada kendi yerlerini bulmaya ve olabileceklerinin en iyisi olmaya teşvik etmenize yardımcı olacaktır.4. Çocuklarda Bağlanma Zorlukları için Basit Rehber

-Bağlanma zorlukları nelerdir?

-Çocukları nasıl etkiler?

-Çocuklara bağlanma zorlukları ile ilgili nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu basit rehber yukarıdaki bu önemli sorulara ve daha fazlasına açık ve net cevaplar sunuyor.

Bağlanma konusuna sadece basit bir giriş yapmanın ötesine geçen bu kitap, denemeniz için birçok tavsiye ve pratik fikirlerle dolu!

Bağlanma zorluğu yaşayan bir çocuğa bu durumun bir travmaya dönüşmemesi ve hayatının geri kalanında onu etkilememesi için nasıl yaklaşacağımızı, neler yapacağımızı bu kitap sayesinde öğreneceğiz.

Bağlanma zorluğu yaşamış bir çocuğa ebeveynlik yapan ya da eğitim ve öğretimiyle ilgilenen her yetişkinin okuması gereken bir kitap.5. Kompleks Travma ve Dissosiyasyon için Basit Rehber

- Kompleks travmanın, travmadan farkı nedir?

- Dissosiyasyon nedir?

- Çocukları nasıl etkiler?

- Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Bu sorular ve daha fazlası kompleks travma ve dissosiyasyonun doğasını anlamaya yönelik bu rehberde yanıtlanıyor ve karmaşık görünen bu konuları herkes için anlaşılabilir bir hâle geliyor.

Kompleks travma ve dissosiyasyon, etrafında çok fazla kafa karışıklığı ve yanlış anlama olan bir konudur. Bu durum, çocukların gerçekten ihtiyaç duydukları destekten yoksun kalmalarına ve hatta gerçekten mücadele ettikleri sorunların yanlış teşhis edilmesine yol açabilir.

Çocuk Travmaları için Çalışma Kitabı'nın tamamlayıcısı olarak yazılan bu kitap, kompleks travma ve bunun sonucunda ortaya çıkan dissosiyasyon hakkında bilgi vermeyi, konuya açıklık getirmeyi ve anlayışı derinleştirmeyi amaçlamaktadır. Ayrıca bu kitap çocuklarla ilgilenen veya çalışanlara pratik tavsiyeler de sunmaktadır.


6. Kolektif Travma için Basit Rehber

-Kolektif Travma nedir?
-Çocukları ve toplumları nasıl etkileyebilir?
-Bunu nasıl çözebiliriz?
Bu karmaşık sorulara ve daha fazlasına anlaşılır cevaplar sunan bu basit rehber, kolektif travmanın temel özelliklerini keşfetmekte ve çocukların, gençlerin ve toplumların nasıl iyileşebileceği konusunda pratik öneriler sunmaktadır.
Kolektif Travma, toplumlar, aileler ve bireyler üzerinde güçlü etkilere sahiptir. Bu kitap, travmanın etkilerini vurgulayarak, acı ve kayıp gibi örneklerde nasıl ortaya çıkabileceğini açıklamaktadır. Ayrıca bireysel, toplumsal ve kültürel dayanıklılığı geliştirmek için rehberlik eden Betsy de Thierry; kolektif travma ile başa çıkmakta olan çocukları ve gençleri daha iyi anlama ve destekleme konusunda paha biçilmez bir kaynak hazırlamıştır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :2191978191970
Yayın Tarihi :2024-05-27
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Çocuklarda Duyguları Anlama Serisi
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :552
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Çevirmen   : Şeyma Tahan
Yazar   : Betsy de Thierry
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler
%15
Otizm

63.7575.00
OtizmUta Frith