Etkili okul, 1960larda ABDde doğup gelişen; eğitime dolayısıyla okula yapılan yatırımın haklılığını ortaya koymaya çalışan bir hareketin adıdır. Etkili okul, her tür ve yetenekten öğrencinin öğretilebildiği, gelişiminin sağlandığı çağdaş kalite okulu olarak değerlendirilebilir. Eğitim kurumlarının ve eğitime yapılan yatırımların etkililiğinin saptanması, topluma hesap verme sorumluluğu duymanın bir gereğidir.

Ayrıca, artık eğitim kurumlarının bile giderek pazar ekonomisi ilkeleri anlayışı içinde yönetilmesi, okulun etkililiğinin saptanmasını daha da anlamlı hale getirmektedir. Türkiyede ilk olarak kaleme alınan ve ilk baskısı 1993te yapılan kitabın bu baskısına kadar geçen sürede, etkili okul hareketinin giderek daha çok yaygınlaşmasına ve yeni sürümlerine şahit olduk.

Okul geliştirme, okula dayalı yönetim, kalite okulu vb. hem etkili okula ilgili kavramlar hem de etkililiğin değişik ülkelerdeki uygulamalarda aldığı yeni biçimler olarak değerlendirilebilir. Kitabın bu baskısında, etkili okul kuram ve uygulamalarına ilişkin, ilk baskıdan bu yana geçen 10 yıla yakın bir süredeki değişme ve gelişmeler yansıtılmıştır. Etkililik modelleri, etkililiğin araştırılma ve ölçülmesi kuram, araştırma ve stratejileri, etkili okul modelleri, etkili okulun yönetici ve öğretmenlerden beklediği yeni roller bunlar arasındadır.

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789756802465
Yayın Tarihi :2014-11-01
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Etkili Okul; Okul Geliştirme
Baskı Sayısı :8.Baskı
Sayfa Sayısı :288
Kapak :
Kağıt :
Emeği Geçenler :
Yazar   : Ali Balcı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler