Uzak Bir Ülke’de yazarın çekmecesinde kalmış ve an¬cak 1983’ten sonra kitaplarına alınmış öyküleri oku¬yacaksınız. Bu tarihsiz öyküler bir araya getirilirken yazım ve anlatım biçimleri dikkate alındı, tematik ilişkilerine göre sıralandı. Kitabın adını Uzak Bir Ülke koyarak ve “Yurda Dönüş” öyküsüyle başlatarak Esen¬dal’ın yaşamı boyunca çektiği yurt ve aile özleminin bir kitaba dönüşmesini istedik.

“Biraz sonra da kapının iç yanına, girerken solda, bir taş üs¬tüne dikilmiş, ak boya ile boyanmış, sağlamca bir gönderin üst başındaki Türk bayrağını gördüm. Gönderin yuvarlak arşağı altında, havanın durgunluğundan, direk boyuna sü¬zülmüş duruyordu.
Yaprakları sararmış, dökülmüş tepe dallarının hemen üs¬tünde, bu narçiçeği al bayrağı görünce yüreğim çırpındı. İçimde tapmak isteği duydum. Nasıl da alıcı bir güzelliği var!.. Bu bağ, bu yerlere dökülmüş sarı ve vişne fidanları üstünde yanan al yapraklar, bu sessizlik bana dokundu. Ya¬şadıkça duyulan türlü acılar, ağrılar, yürek sızıları, birikip kalmış üzüntüler sanki birden omuzlarımdan kalktı, içim¬de bir sevinç belirdi.” (M. Ş. Esendal)

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789750859557
Yayın Tarihi :2024-01-12
Yayın Dili :Türkçe
Orjinal Adı :Uzak Bir Ülke
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :240
Kapak :Karton
Kağıt :Kitap Kağıdı
Boyut :135 X 210
Emeği Geçenler :
Yazar   : Memduh Şevket Esendal
Editör   : Murat Yalçın
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler