İstanbul, geçmişi iki bin yıl öncesine dayanan, üç büyük imparatorluğa başkentlik yapmış ve 1923'ten bu yana Türkiye Cumhuriyeti'nin ekonomik-kültürel hayatının kalbi olan benzersiz bir kent. Bu benzersizliğiyle bir ansiklopediye konu olmayı hak eden dünyanın ender kentlerinden biri...

Kültür Bakanlığı olarak 1993 yılını İstanbul Yılı ve önümüzdeki on yılı İstanbul On Yılı ilan ederken İstanbul Ansiklopedisi'nin yayın tarihini İstanbul Yılı etkinliklerini taçlandıracak bir proje olarak değerlendirdik ve geniş destek verdik. Bu desteği verirken Cumhuriyet öncesi dönemde çok büyük ölçüde İstanbul mekanında oluşan tarihi ve kültürel birikimimizin İstanbul Ansiklopedisi vesilesiyle bir kere daha bu kez İstanbul bakış açısından ele alınacağını ve bunun bilim yaşamımız için bir katkı oluşturacağını düşündük.

Bakanlığımız İstanbul kentinde birikmiş olan tarihsel mirasın korunması konusuyla da çok yakından ilgilenmekte ve bu koruma çabalarının İstanbulluların bilinçli katkısı ve sahip çıkmasıyla bir sonuç verebileceğine inanmaktadır. Bu sahip çıkış ancak içinde yaşadıkları kenti iyi tanımalarıyla mümkün olabilir. İşte İstanbul Ansiklopedisi'nin bir başka işlevi de burada sahip çıkabilmek için tanımak gereğinde yatmaktadır.

İstanbul Ansiklopedisi gibi önemli bir projenin gerçekleşmesi hiç kuşkusuz, yıllardır İstanbul'a emek veren ve bu çabalarıyla artık kendilerini İstanbul uzmanları olarak tanımladığımız değerli bilim ve meslek adamları ile çeşitli bilimsel disiplinlerden çok sayıda değerli uzmanımızın katkılarını bir araya getirilmesini gerektiriyor. Tarih Vakfı bu bir araya getirmeyi mükemmel bir biçimde başardı. Kutluyor ve teşekür ediyorum. İstanbul Ansiklopedisi'ni ülkemizin bilim ve kültür yaşamına armağan ederken, bu eserin ortaya çıkmasında emeği geçen herkese başta Ansiklopedi Yayın Kurulu'nun ortak başkanları, değerli hocalarımız Sayın Semavi Eyice ve Doğan Kuban'a, Yayın Kurulu üyelerine, değerli makaleleriyle ansiklopedinin yazı ailesine katılan bilim ve meslek adamlarımıza ve İstanbul Ansiklopedisi çalışanlarına tekrar teşekkür etmeyi bir borç biliyorum.
-Fikri Sağlar-

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789757306078
Yayın Tarihi :1994-01-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :1.Baskı
Sayfa Sayısı :568
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :225 X 295
Emeği Geçenler :
Yazar   : Kolektif
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler