Türkçe´ de zaman zaman ´´kadın milleti´´ diye anılan, evrensel dilde ise ´´kadın gizemi´´ diye bilinen alana erkeğin de rekatiyle yapılan rtenkli bir gezi. Yazar, kadın ve erkek cinsleri arasındaki farklılıkları temelde Lacan ve Reil çizgisinde, özellikle de cinsellik boyutunda ele alırken, psikanaliz literatürünün yanı sıra geçmişten bugüne sinema, tiyatro, edebiyat ve felsefe gibi alanlardan özenle kesilmiş örneklerle bir kolaj oluşturuyor. Schwarzenegger´e; Sokrates´ ten BErtrand Russell´ a, Virginia Woolf´ tan Agatha Christie´ ye sayısız isim kah ürettikleriyle kah yaşadıklarıyla bu kolajda yerlerini alıyor.
Kitabın başlığındaolduğu gibi, kimi eski kimi yeni ,pek çok soru soruyor Leader: Kadın olmak nedir? Kadının cinselliği aslında neye yöneliktir? Bir kadın, gardrobunu açıp da, ´´yine giyecek bir şey yok!´´ dediğinde gardroptaki ekik giysi hangisidir? İlişkiler neden sık sık ´´Ne düşünüyorsun?´´sorusuyla karaya oturur? Bu benzeri soruları izini sürerken gündelik hayattaki pek çok duruma yönelik de, bazen makul bazen uçuk hipotezler öneriyor.
Yazar, kadın ve erkek cinsleri hakkında asırlardır yazılagelen meselelerin üzrindeki pası, kiri, tozu atıp düşünce ve mizahla iyice havalandıran sonra bugünün deneyim ve gözlemlerini de ekleyerek taptaze bir okuma malzemesi çıkarmış ortaya.
Kadın ve erkeği bildiklerinin ötesinde merak eden ve bu konuda sorular sormaya çekinmeyenler için...

Devamı
Format :Kitap
Barkod :9789755391823
Yayın Tarihi :1998-06-01
Yayın Dili :Türkçe
Baskı Sayısı :2.Baskı
Sayfa Sayısı :145
Kapak :Karton
Kağıt :2.Hamur
Boyut :130 X 195
Emeği Geçenler :
Yazar   : Darian Leader
Çevirmen   : Nedim Çatlı
Yazarın Diğer Eserleri
İlgili Eserler